Saskaņā ar Eiropas Komisijas (EK) plānu par subsīdiju paātrinātu izmaksu ekonomiskās krīzes vissmagāk skartajām valstīm, kas saņēma starptautisku finanšu palīdzību, šo naudas summu paredzēts izmaksāt sešām ES valstīm - Latvijai, Grieķijai, Portugālei, Īrijai, Rumānijai un Ungārijai.
Taču vairākas ES turīgākās valstis, tostarp Francija, Lielbritānija, Nīderlande un Ziemeļvalstis, vēlas panākt izmaiņas šajā plānā, būtiski samazinot izmaksājamo subsīdiju summu, laikrakstam vēstīja sarunām tuvi diplomāti.
Turīgākās valstis vēlas samazināt subsīdiju summu par vairāk nekā pusi, raizējoties par maksājumu iespaidu uz viņu budžetiem, jo tām nāksies ieguldīt lielākas naudas summas līdzfinansējumiem projektos, ko citādi apmaksātu ar ES naudu.
EK ierosinājums paredz finanšu grūtībās nonākušajām valstīm samazināt līdzmaksājumus līdz pat 5%.
Dažas dalībvalstis paudušas bažas, ka mazo nacionālo līdzmaksājumus dēļ ar ES naudu varētu tikt finansēti ne tie paši labākie projekti.
"Ja jums ir jāiegulda 5% no projekta izmaksām, tā būtībā ir viegla nauda. Mēs ar to nesam mierā. Valdībām ir mazliet jāiegulda pašām sava nauda, lai parādītu, ka tās finansē labus projektus," laikrakstam sacīja kāds diplomāts.
Taču lielāka valstu grupa, kurai pietiktu balsis lēmuma bloķēšanai, neatbalsta pašreizējo maksājumu plānu - līdzfinansējumu piešķirt retrospektīvi atbilstoši laikam, kad grūtībās nonākušās valstis sāka saņemt starptautisko palīdzību.
Šis projekta retrospektīvais elements veido vismaz pusi no 2,9 miljardus eiro lielā budžeta. Tas attiektos uz aptuveni 10% no vairāku mēnešu vai gadu laikā pieteiktiem projektiem, raksta FT.
Dažas valstis raizējas, ka EK plāns tā pašreizējā formā izraisītu ES 2012.gada budžeta palielināšanu, sacīja kāds diplomāts. "Mēs vēlamies palīdzēt Grieķijai un citām valstīm, bet papildus maksājumi par retrospektīviem projektiem varbūt ir pārmērīgs solis," sacīja kāds diplomāts. "Šis nav īstais laiks papildus resursu pieprasīšanai".
EK apgalvo, ka tā šos maksājumus finansēs no esošajām rezervēm. Dalībvalstu darba grupas pašlaik mēģina panākt vienprātību par EK jūnijā ierosināto plānu. Paredzēts, ka Latvijai, Grieķijai, Portugālei, Īrijai, Rumānijai un Ungārijai iedalītās nauda summas sāks maksāt 2012.gada janvārī.