Lielbritānijas izstāšanās no ES jeb Brexit aizstāvji apsveikuši Rodžersa atkāpšanos, bet citi brīdina, ka viņa nepiedalīšanās sarunās ar ES var nopietni iedragāt britu cerības noslēgt pēc iespējas izdevīgāku vienošanos ar Briseli. Meja Rodžersa vietā gatavojoties apstiprināt vēstnieku, kurš "tic Brexit".
Trešdienas vakarā, kā ziņo britu medijs The Telegraph, par Rodžersa pēcteci tika izraudzīts tuvs Džonsona un Mejas līdzgājējs sers Tims Barovs, kurš iepriekš bijis Liebritānijas vēstnieks Krievijā. Viņš raksturots kā optimists, kura pozitīvais skats ir kontrasts priekšgājēja Rodžersa pesimismam.
No 2013. gada vēstnieka amatā strādājušais Rodžerss savā demisijas vēstulē, kas nonākusi mediju rīcībā, pārmetis Mejas valdībai "juceklīgu domāšanu" un mudinājis ES institūcijās strādājošos britu diplomātus droši stāties pretī tās "nepamatotajiem argumentiem" par Brexit.
Viņaprāt, valdībai trūkst nepieciešamo zināšanu, lai vadītu sarunas. "Valdības locekļiem nav nopietnas daudzpusēju sarunu pieredzes, ko nevar teikt par Eiropas Komisiju un Eiropas Savienības Padomi," rakstījis Rodžerss un piebildis, ka sarunās ar ES nozīmīga loma būtu jāatvēl Briselē ikdienā strādājošajiem britu diplomātiem. "Tikai tad valdība varēs panākt mūsu valstij vislabāko vienošanos."
Viņš arī licis saprast, ka pusgadu pēc tam, kad Lielbritānija nobalsoja par aiziešanu no Savienības, valdība nav definējusi savu pozīciju Brexit sarunās. "Mēs joprojām nezinām, kādi būs sarunu mērķi Apvienotās Karalistes attiecību ar ES noteikšanai pēc izstāšanās," norādījis diplomāts.
Vakar vakarā paziņots, ka Meja savā Brexit uzrunā šomēnes paziņos par Lielbritānijas prioritātēm sarunās par izstāšanos no ES. The Telegraph ziņo, ka Meja paudīs stingru nostāja par vēlmi palikt vienotajā tirgū, taču "nebaidīsies pamest sarunu galdu, ja Brisele vēlēsies ietekmēt Mejas prasību par pilnīgu kontroli pār Lielbritānijas robežām".
Līdz šim Meja likusi noprast, ka viņas prioritāte sarunās ar ES būs imigrācijas ierobežošana no bloka dalībvalstīm, nevis brīva pieeja ES vienotajam tirgum un dalība ES Muitas savienībā. Tas liek domāt, ka Meja atbalsta tā dēvēto smago izstāšanos, jo Brisele ir skaidri pateikusi, ka, nosakot griestus, cik daudz strādājošo no ES ik gadu var doties uz Apvienoto Karalisti, tiktu ierobežota brīva darbaspēka pārvietošanās, kas ir viens no ES vienotā tirgus pamatelementiem.
Jāpiebilst, ka labēji populistiskā Apvienotās Karalistes Neatkarības partija (UKIP) bija piedāvājusi amatam savu kandidatūru – ekslīderi Naidželu Farāžu. "Galu galā viņš pirmsreferenduma kampaņas laikā prasmīgi nodemonstrēja, ka zina vairāk par ES nekā citi britu politiķi, un viņam var uzticēt aizstāvēt Apvienotās Karalistes intereses," UKIP runasvīru Džerārdu Betenu citē The Independent.
ziņa papildināta ar 3.un 7.rindkopu
Visu rakstu lasiet ceturtdienas, 5.janvāra laikrakstā Diena!
Vārds
Alla Borisovna