Šī sanāksme notiek trīs nedēļas pirms oficiālās ES samita Bratislavā, kurā Lielbritānija nepiedalīsies. Samita mērķis ir nospraust ES kursu pirms sarunu uzsākšanas par tā dēvēto Brexit.
Renci nelielo salu pie Neapoles sarunām izraudzījies tāpēc, ka Ventotenei bijusi vērā ņemama loma ES dibināšanas vēsturē, teikts Itālijas valdības trešdien izplatītajā paziņojumā.
Otrā pasaules kara laikā Itālijas fašistiskais režīms salu izmantoja kā režīma oponentu ieslodzījuma vietu. Tieši tur tapa Ernesto Rosi un Altjēro Spinelli sarakstītais Ventotenes manifests, kuru daudzi uzskata par vienu no svarīgākajiem dokumentiem turpmākās Eiropas vienotības kustības dzimšanā.
1941.gadā tapušais manifests satur aicinājumu veidot Eiropas valstu federāciju, kas novērstu nākotnē iespējamos karus starp dalībvalstīm.
Britu balsojums 23.jūnija referendumā par izstāšanos no ES, izsaucis debates par bloka nākotni un nepieciešamību īstenot nopietnas reformas.
Pirmajās sarunās pēc Lielbritānijas referenduma, kuras notika jau jūnija beigās, Olands, Merkele un Renci, kas pārstāv trīs lielākās eirozonas ekonomikas, nāca klajā ar aicinājumu piedod ES "jaunu impulsu".
Savukārt jūlijā Renci atzina, ka britu balsojums ir ES "politiska sakāve" un "modinātāja sauciens", kas liecina par nepieciešamību steidzami īstenot nopietnas pārmaiņas bloka darbībā.