Lagardas saraksts
Pagājušajā sestdienā iznāca K. Vaksevana izdotā analītiskā žurnāla Hot Doc speciālizdevums, kurā bija atrodams saraksts ar 2059 Grieķijas pilsoņiem un uzņēmumiem, kuriem ir konti britu bankas HSBC Šveices filiālēs. Sarakstā minēto vidū ir ietekmīgi uzņēmēji, žurnālisti, pazīstami mākslinieki, ārsti, arhitekti un arī divi politiķi. Uz žurnāla vāka bija attēlota Starptautiskā Valūtas fonda vadītāja Kristīne Lagarda, bet liels uzraksts vēstīja Visi Lagardas saraksta vārdi.
K. Lagardas vārdā saraksts nosaukts tāpēc, ka 2010. gadā viņa, vēl būdama Francijas finanšu ministre, to nodeva Grieķijai, lai tā var izmeklēt šo personu iespējamo izvairīšanos no nodokļiem. Grieķu amatpersonas apgalvo, ka šo informāciju Francijas amatpersonām savulaik nodevis kāds bijušais HSBC darbinieks. Šis pats cilvēks līdzīgus sarakstus noplūdinājis arī citām Eiropas valstīm, kuru nodokļu inspekcijas šos datus esot izmantojušas izmeklēšanās par nodokļu nemaksāšanu. Turpretim Grieķijā divu gadu laikā nekādas pārbaudes nav sāktas.
K. Vaksevans pēc saraksta publicēšanas tika aizturēts uz diennakti, un viņam uzrādīta apsūdzība par privātpersonu datu publiskošanu. «Viņš bez atļaujas publicēja cilvēku vārdus. Nav nekādu pierādījumu, ka sarakstā iekļautās personas un uzņēmumi būtu pārkāpuši likumu par izvairīšanos no nodokļu nomaksas vai naudas atmazgāšanu,» teikts policijas paziņojumā.
Pats žurnālists uzskata, ka neko nav pārkāpis un viņa vietā uz apsūdzēto sola vajadzētu sēdēt politiķiem, kuri esot slēpuši sarakstu no sabiedrības un nenodeva to likumsargājošajām iestādēm. «Darījumi ar bankām tiek veikti publiski, nevis slepenībā. Tādēļ bankas konta eksistence nav privāta informācija,» K. Vaksevans pauda rakstā, kas šonedēļ tika publicēts Lielbritānijas laikrakstā The Guardian.
Uzpurnis presei
K. Vaksevans uzskata, ka pie varas esošie nav rīkojušies, jo sarakstā ir iekļauti bijušo un esošo ministru draugi - bagāti uzņēmēji, kuri ziedo prāvas naudas politiskajām partijām, un ietekmīgi preses izdevēji, kuri var noteikt, kāda informācija par politiķiem tiek publicēta tiem piederošajos laikrakstos un žurnālos.
Viņš jo īpaši dusmojas uz Grieķijas medijiem, kuri esot maksimāli izvairījušies pieminēt Hot Doc publicētā saraksta esamību, lai gan reti kurš par to nezināja. «Grieķijas presei ir uzlikts uzpurnis,» viņš sacīja intervijā britu raidsabiedrībai BBC. «Grieķijā pastāv slēgta varas sistēma, ko vada politiskā elite, uzņēmēji un žurnālisti.»
Vienīgais izņēmums bija valstī viens no populārākajiem laikrakstiem Ta Nea. Tas pārpublicēja sarakstu, atvēlot tam desmit lappušu, un lēsa, ka šajos kontos līdz 2007. gadam bijuši noguldīti kopumā ap diviem miljardiem eiro (1,4 miljardi latu).
Tomēr notikušais ir izpelnījies uzmanību ārpus Grieķijas. Britu laikraksts The Independent K. Vaksevanu nosauca par Grieķijas mūsdienu varoni, kurš ir atmaskojis valstī joprojām plaši piekopto izvairīšanos no nodokļiem. Bet Eiropas Drošības un sadarbības organizācija viņu aizstāvēja, paziņojot, ka «mediju kā demokrātijas sargsuņu atbildība ir atklāt informāciju, kas ir sabiedrībai saistoša, pat ja tā kādam šķiet sensitīva».
«Ja man būs jāiet cietumā, es to darīšu. Ne tāpēc, ka esmu varonis, bet lai atklātu Grieķijā pastāvošo netaisnību,» K. Vaksevans sacīja BBC.