CDU/CSU un SPD atrašanās vienā valdībā ir aprēķina laulība, kuras dēļ abām pusēm nācās iziet uz neērtiem kompromisiem. Tas ir izraisījis neapmierinātību gan konservatīvo, gan sociāldemokrātu nometnē. Koalīcijas vienošanās paredz, ka pēc diviem gadiem jāpārskata valdības paveiktais. Tas sniedz iespēju ikvienai no partijām pamest koalīciju, ja tās nebūs apmierinātas ar vienošanās ieviešanu.
Merkele bija spiesta pierunāt SPD veidot jaunu valdību ar CDU/CSU, jo novembrī izgāzās viņas sarunas ar Zaļo partiju un liberālo Brīvo demokrātu partiju. SPD, kas septembrī notikušajās vēlēšanās piedzīvoja sliktākos rezultātus pēc Otrā pasaules kara, sākotnēji bija noskaņota nākamos četrus gadus pavadīt parlamenta opozīcijā, lai pārgrupētos pirms 2021. gada vēlēšanām. Tomēr Merkelei izdevās pārliecināt SPD, ka lielās koalīcijas turpināšana ir vienīgā iespēja nodrošināt politisko stabilitāti. SPD vadības lēmumu atbalstīja arī vairākums sociāldemokrātu ierindas biedru.
SPD izmantoja radušos izdevību un panāca, ka Merkeles jaunās valdības prioritāšu saraksta augšgalā būs tādi jautājumi kā bērnu pabalstu paaugstināšana, izmaiņas veselības apdrošināšanā, izdevumu palielināšana izglītībai. Koalīcijas vienošanās paredz papildu 12 miljardu eiro atvēlēšanu sociālajiem izdevumiem.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 13. marta, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!