Tomēr kaut kas visnotaļ simbolisks tajā, protams, ir. Un varbūt tieši tāpēc, ka tas notiek Pirmslieldienu nedēļā. Tā teikt – lai atgādinātu, ka nekas nav mūžīgs, visam ir sākums un gals un ik pa laikam nepieciešama pārdzimšana. Vai nāve un augšāmcelšanās, ja gribat. Turklāt postošais ugunsgrēks sasaucas arī ar bažām par daudzu citu pasaules kultūras mantojuma sarakstā iekļautu vietu un vērtību likteni, par ko šonedēļ stāstām arī SestDienā. Tiesa, tur gan pie vainas nepielūdzamās klimata pārmaiņas, kuras ik gadu kaut ar tādu it kā nosacītu mirkli kā pavasara atnākšana izjūtam arī Latvijā. Un tomēr – tas liek aizdomāties. Jo arī globālo sasilšanu taču paši vien ietekmējam, turklāt ik dienu, ar it kā nenozīmīgiem, pat sīkiem lēmumiem un izvēlēm.
Bet kur paliek svētki, kur rituāli, raibums un pavasara atnākšana? Tepat vien ir, un jācer, ka tie tiešām ienāks katrā ģimenē un mājā, arī tajā vidē, par kuru domāt, paslēpušies savā vidusmēra burbulī, nereti apzināti atsakāmies.
"Nonākot perifērijā un guļamrajonos, tajās pašās nu jau pamestajās rūpnīcās, skats ir tieši tāds pats kā pirms 30 gadiem. Tā ir spoku pilsēta – nevienu pašu dvēseli arī nesastapu. Saprotu, kur radies šis rūgtums, – daļa cilvēku un viņu vajadzības vienkārši ir nolemtas aizmirstībai," sarunā ar SestDienu saka britu fotogrāfs Ričards Bilingems, kurš skaudri un ļoti personiski portretējis tieši šādu vietu un cilvēku ikdienu un ar saviem darbiem liek pamanīt, pievērst uzmanību tam, par ko nereti – īpaši svētkos – mēģinām nedomāt. Varbūt pat paslēpt aiz spilgta raibuma un līdz galam nekad neizdzīvota prieka.
Aiz nāves ir augšāmcelšanās. Un tas nebūt nav tikai reliģisks pasludinājums.
Viss, kas reiz sagruvis, agri vai vēlu pārveidojas pats vai tiek pārveidots atkal jaunam posmam.
Varbūt lai celtos citai dzīvei, kura turpinās to pašu un tomēr jau būs citāda. Varbūt lai liecinātu un atgādinātu par sagrūšanas mirkli. Bet varbūt – lai ļautu paskatīties uz kaut ko jau pierastu un pat aizmirstu pavisam citām acīm, to novērtēt un no jauna iepazīt. Lai mācītos un augtu – šoreiz daudz tālāk un jau nākamajā līmenī. Šķiet, tieši par to jau arī ir Lieldienas.
Lai gaiša tā Lielā diena!
Šīs SestDienas, 18. – 25. aprīļa, numurā lasiet:
SestDienas SALONS. Neapgrūtināt sevi ar depi. Mēs esam krietna tauta, un, ja cits citu vairāk slavētu, tas kļūtu populārāk, ir pārliecināta reklāmas speciāliste Una Rozenbauma, kura stāsta arī par to, kāpēc ir feministe un kāpēc četri bērni viņai netraucē būt priekšniecei.
DABA. Vai pavasaris jau klāt? Kad īsti sākas pavasaris? Tad, kad skrējēji parkos garās bikses nomaina uz šortiem, vai tad, kad pienākušas Lieldienas? Pēc tām vadīties nebūtu prātīgi, jo tās katru gadu ir citā laikā. Gribētos vairāk noteiktības dzīvē, tāpēc atrasti arī objektīvāki kritēriji.
TUVPLĀNĀ. Vidusmēra angļa ģimenes portrets interjerā. Savādi, ka politiķi neklausās, saka fotogrāfs, režisors Ričards Bilingems. Kļuvis pazīstams ar saviem skarbajiem un ļoti personiskajiem ģimenes fotoattēliem, viņš tagad uzņēmis arī filmu – par to, kāda paveras industriālas pilsētas guļamrajona ikdienas dzīve bērna acīm.
PASAULĒ. Pasaules brīnumi briesmās. Lieldienu salu, Stounhendžu, Venēciju un citus vēsturiskus un tūristu iecienītus objektus apdraud klimata pārmaiņas.
VĒSTURE. Niedras epizode. Pirms simt gadiem Latvijā tika izveidota vēlāk gan par tautas nodevēju, gan XX gadsimta donkihotu sauktā Andrieva Niedras valdība.
LAIKA MAŠĪNA. Labs un resns. Jāņem! No mēģinājumiem okeāna ūdenī līdz nakšņošanai Habarovskas parka vidū – visā pasaulē atzītā kora Ave sol aizkulišu dzīve, piedzīvojumi un neaizmirstamākie mirkļi.
INTERESANTI. Stiprākā ola – glābiņš veselībai. Biedējot ar kalorijām, holesterīnu un citiem veselības nedraugiem, zinātnieki un ārsti aicina cilvēkus nepārvērst Lieldienas par izēšanās svētkiem.
CEĻOJUMS. No kontrabandas līdz kuģu būvei. Līču zeme jeb Lahemā ciemi Igaunijas ziemeļos padomju laikā bija aizliegtā zona, mūsdienās tie vilina ne tikai ar kolorītu vēsturi, bet arī kultūru, atjaunotām muižām un neskartu dabu. Jā, arī ļoti labi ceļi un kaimiņi, kas sargā cits cita īpašumu, ir liels pluss.
Kā arī ŠONEDĒĻ, PRIEKŠĀ, ZVAIGŽŅOTĀ NEDĒĻA, NEDĒĻAS KULTŪRIZKLAIDES DEVA, KINO, ZIRNIS ĒD, SestDienas VAKARIŅAS, IZPĒTĪTS, MĪKLA, HOROSKOPI, ANEKDOTES un SMALKĀS APRINDAS.