Mēs jau to darām savu egoistisko iegribu apmierināšanai. Zīlīšu tautai nekas slikts nenotiks, ja nebarosim, bet tas ir viens realitātes šovs, kas atkārtojas gadu no gada, – tā par lielo zīdītāju – cilvēku – vēlmi piebarot putniņus ziemā saka Slīteres Nacionālā parka zoologs Vilnis Skuja. Arī viņš pats gan neslēpj, ka iemīļojis šo "šovu" un putnu barotava ir arī pie viņa mājas Mazirbē. "Tas ir aizraujoši un interesanti, ka vari kādu pabarot. Turklāt nav nekas jātur būrīšos," iespaidos dalās dabas pētnieks.
"Kādam putnam jūs noteikti izglābsiet dzīvību, taču visas putnu tautas demogrāfiskajās tabulās ir paredzēts, ka daļa ziemā nomirst," skaidro Skuja.
Viņš stāsta, ka putnus būtu jāsāk piebarot jau tagad – oktobrī –, lai pierod un iepazīstas ar pieejamo "piedāvājumu", jo viņi jau tagad sākot apzināt situāciju, meklēt iespējas, kas būs aktuālas ziemā. Vissvarīgākais likums, kas jāatkārto vēl un vēl, – ja sāc barot, atpakaļceļa nav! Tad tas ir jādara visu ziemu, regulāri. Barībai ir jābūt pieejamai katru dienu. Ziemā putniem Rīgas namsaimnieks nepalīdz un viņiem "jāapkurina" pašiem sevi. Skuja stāsta, ka putna nakts tumsā un salā ilgst teju 14 stundu, kad jāguļ kādā pažobelē vai caurulē. Cilvēkiem gulēšana parasti ir iespēja sākt jaunu dzīvi, taču putns, ziemas naktī guļot, patērē ļoti daudz enerģijas, lai gluži vienkārši nenosaltu. Mazāki putni vienā šādā naktī var zaudēt pat ceturto daļu sava svara. Tādēļ svarīgi, lai brīdī, kad putns, pēc pamošanās knapi dzīvs, aizlido līdz ierastajai barotavai, tur kaut kas tiešām būtu.
Ļoti iespējams, viņam vairs nepietiks spēka atrast citu barību. "Kuram gan patīk būt slepkavniekam?" vaicā Skuja, mudinot visus, kuri grib sākt putnu barošanu, rūpīgi pārdomāt, vai varēs to darīt regulāri. Ja barošana notiek Rīgas mikrorajona daudzdzīvokļu mājā, iespējams, līdzīgi domājošie ir arī citos dzīvokļos, un putni gana daudz barības var atrast arī atkritumos. Taču, ja putnu barotava ierīkota nomaļākā vietā, ir jāmeklē kāds, kas brauks barot putnus arī tad, ja, piemēram, ieplānota kāda īsāka vai garāka aizceļošana.
Visu rakstu par putnu barotavām lasiet šīs nedēļas žurnālā SestDiena!