Pēdējie mēneši gan Latvijā, gan pasaulē kopumā ir nesuši strauju patēriņa cenu kāpumu, radot likumsakarīgus jautājumus par to, kā naudu aizsargāt pret pirktspējas zudumu.
Oktobrī gada inflācija Latvijā bija 6%, bet bankas termiņnoguldījuma likme – 0%, tātad pagājušā gada oktobrī noguldītie 1000 eiro ir vairs tikai 940 eiro vērti. Ja inflācija ir ātri pārejošā, kā patlaban tiek cerēts, tad ar šādu īstermiņa svārstību ir iespējams sadzīvot. Sliktāk ir tad, ja palielinātas inflācijas laiks ieilgst, taču centrālā banka neceļ procentu likmes, kas veicinātu arī noguldījuma likmju pieaugumu. Pagaidām, piemēram, Eiropas Centrālā banka diezgan nepārprotami norāda, ka likmju kāpuma nebūs. To, iespējams, var skaidrot ar vairāku eirozonas dienvidu valstu bēdīgo finanšu situāciju, un šīs valstis likmju kāpums līdz ar dārgāku valdības parādu apkalpošanu varētu novest maksātnespējas priekšā. Tādējādi, ja inflācija vēl kādu laiku turpinās saglabāties pašreizējā līmenī, aizvien aktuālāks kļūs jautājums, kur naudas līdzekļus izvietot, lai tie nezaudētu līdzšinējo pirktspēju.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 15. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!