Latvijas Sabiedrisko pakalpojumu un Transporta darbinieku arodbiedrības (LAKRS) pārstāve Inga Cinīte informēja, ka trešdien SIA Nordic Metalplast darbiniekiem samaksāti atlikušie neizmaksātie 20% algas apmērā par šā gada martu un 40% - par aprīli, un darba devējs informējis, ka pārējo gaida ne ātrāk kā jūnija beigās.
"Par aprīli viņi saņems mazāko daļu, bet tūlīt jau būtu jāmaksā par maiju, tāpat darba devējs neko neskaidro un neizrāda pretimnākšanu, tāpēc strādnieki apņēmušies streiku neatcelt, un pirmdien tas notiks. Redzēsim, vai uzņēmuma vadība komunicēs, jo līdz šim vadītājs ir Itālijā un neliekas ne zinis, bet viņa ieceltais pārvaldnieks par šo problēmu nekomunicē," skaidroja Cinīte.
4.jūnija streika laikā ražotni plānojuši apmeklēt arī Zemgales reģionālās Valsts darba inspekcijas (VDI) darbinieki, informēja LAKRS pārstāve.
Kā ziņots, Jelgavā izvietotā uzņēmuma SIA Nordic Metalplast ražotnes 42 darbinieki 4.jūnijā sāks streiku neizmaksāto darba algu dēļ, iepriekš informēja LAKRS organizatorisko darbu speciāliste Elīna Dābola.
LAKRS pārstāve skaidroja, ka konflikts starp darba ņēmējiem un darba devēju šai ražotnē sākās pagājušā gada nogalē, kad darbinieki nesaņēma samaksu par paveikto darbu.
Alga netika izmaksāta arī par pagājušajā gadā paveikto, un, neskatoties uz vairākām ierosmēm gan no darba ņēmēju, gan no arodbiedrības LAKRS puses, darbinieki tomēr vēl nav saņēmuši pretimnākšanu un atbildes reakciju no darba devēja - uzņēmuma ģenerāldirektora Eskilio Martinandželi, kurš pēc sarunas ar arodbiedrības LAKRS priekšsēdētāju Juri Kalniņu solījās šo jautājumu atrisināt pēc iespējas ātrāk, pauda Dābola.
Arī iepriekš Valsts darba inspekcija (VDI) ir atzinusi, ka "Nordic MetalPlast" ir lielākais darba likumdošanas pārkāpējs Jelgavā - regulāri kavē algu izmaksu vai strādājošos atstāj vispār bez ienākumiem. Tomēr Valsts darba inspekcijas piemērotais 1500 latu naudas sods uzņēmumam mācību nav devis, skaidroja LAKRS pārstāve.
Darbinieki ir neizpratnē un neapmierināti ar šādu vadības rīcību un tāpēc kā vienīgo iespējamo situācijas uzlabojumu redz streika uzsākšanu, informēja Dābola.
Latvijas Sabiedrisko pakalpojumu un Transporta darbinieku arodbiedrība, konsultējoties ar SIA "Nordic Metalplast" darbiniekiem - LAKRS biedriem, ir vienojusies un iesniegusi VDI, Nacionālajai trīspusējai sadarbības padomei (NTSP) un darba devējam pieteikumu par streika sākšanu šā gada 4.jūnijā Nordic Metalplast telpās.
42 uzņēmuma darbinieki, no kuriem 36 ir arodbiedrības biedri, ir gatavi paust savu neapmierinātību un izvirza prasības izmaksāt darba algu par 2012.gada aprīļa mēnesi, kā arī darba algas parādus par 2009.gadu visiem darbiniekiem - arodbiedrības biedriem, kuri to nav saņēmuši, atbilstoši darba līguma nosacījumiem un spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem, kā arī noslēgt vienošanos starp SIA "Nordic Metalplast" un arodbiedrību LAKRS par to, ka, ja darba devējs kavē un neveic darba līgumā noteikto darba algas izmaksu darbiniekiem noteiktajā termiņā, tad darba devējs darbiniekiem - arodbiedrības biedriem maksā līgumsodu 3% apmērā no neizmaksātās darba samaksas par katru nokavēto dienu.
Gan darbinieki, gan arodbiedrības LAKRS pārstāvji vairākkārt ir sazinājušies gan ar uzņēmuma ģenerāldirektoru Martinandželi, gan ar uzņēmuma pārstāvi Latvijā Jūliju Pankeviču, tomēr līdz šim problēmas risinājums nav rasts.
Uzņēmums Nordic Metalplast savu darbību sāka pirms vairākiem gadiem ar ražotnes atvēršanu Jelgavā. SIA Nordic Metalplast ir svarīgs ceļu un ceļu būvdarbu laukumu apzīmējumu ražotājs. Uzņēmums saražoto produkciju eksportē uz Itāliju.
Gumijas un metāla ceļu zīmju ražotne Nordic Metalplast atrodas Jelgavā, industriālā parka NP Jelgavas biznesa parks teritorijā.
Metālapstrādes un mašīnbūves nozares uzņēmumiem nav problēmu ar algu izmaksu un situācija Jelgavas uzņēmumā SIA Nordic Metalplast, kur darbinieki neizmaksāto algu dēļ plāno sākt streiku, ir negodprātīgu uzņēmuma īpašnieku rīcības sekas, sacīja Latvijas Mašīnbūves un metālapstrādes uzņēmumu asociācijas prezidents Vilnis Rantiņš.
Viņš piebilda, ka pat krīzes laikā 2009.gadā, kad mašīnbūves un metālapstrādes nozares ražošanas apjomi saruka par 50%, tika atlaisti ne vairāk par 30% nozarē strādājošo, bet atlikušajiem algas, lai arī samazinātas, tika maksātas regulāri.
Nordic Metalplast nav Latvijas Mašīnbūves un metālapstrādes uzņēmumu asociācijas biedrs, tāpēc Rantiņš nevarēja sīkāk komentēt situāciju uzņēmumā, taču pieļāva, ka neizmaksātās algas ir ārzemēs esošu uzņēmuma īpašnieku negodprātīgas rīcības rezultāts.