Jūsu vadītais Mintos tiek atzīts par strauji augošu jaunuzņēmumu. Kā jūs raksturotu, kāda vispār ir jaunuzņēmumu jeb start-up biznesa kultūra?
Jaunuzņēmumu biznesa kultūra ir balstīta uz eksperimentiem. Idejas tiek realizētas ātri, lēmumu pieņemšana notiek ļoti raiti. Turklāt arī ātri tiek pārbaudīts, kuras idejas vispār ir īstenojamas un kuras jāatstāj tikai vīziju līmenī. Jaunuzņēmumu biznesa kultūrai arī raksturīgs tas, ka tajā neiederas bailes kļūdīties, un tiek uzskatīts, ka galvenais ir virzīties uz priekšu pat tad, ja gadās kļūdas. Jaunuzņēmumiem arī raksturīgs, ka tajos notiek nepārtraukta attīstība, tiek meklēti aizvien jauni varianti tam, kā uzlabot savu piedāvājumu klientiem, kā pilnveidot sadarbību ar biznesa partneriem, kādus inovatīvus biznesa virzienus vēl attīstīt. Var teikt, ka jaunuzņēmumu vidē tiek uzskatīts – labāk, lai ātri tiek pieņemts nebūt ne perfekts lēmums, nekā visas idejas iestrēgst diskusijās par to, ko vajadzētu, ko nevajadzētu darīt, un diskusiju dēļ lēmumu pieņemšana ar tai sekojošu rīcību tiek aizvien atlikta.
Jaunuzņēmumu kultūru raksturo arī tas, ka ir ļoti elastīga un toleranta attieksme gan pret darbiniekiem, gan pret sadarbības partneriem, gan pret klientiem.
Jaunuzņēmumos tiek akceptēts, ka ikkatrs darbinieks ir brīva, neatkarīga personība, ar savām individuālajām iezīmēm un ka cilvēkiem ir atšķirīgi darba stili. Par būtisku tiek uzskatīts rezultāts, taču tas, kā darbinieks to sasniedz, ir viņa paša ziņā. Ļoti svarīga jaunuzņēmumu vidē ir arī zinātkāre un spēja nebaidīties no pārmaiņām, kā arī vēlme uzlabot ikdienā ierastos risinājumus. Izvēloties darboties jaunuzņēmumu vidē, cilvēkam ir svarīgi nebūt iesīkstējušam un konservatīvam savos uzskatos par biznesu un par pasauli kopumā.
Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens lepojas ar to, ka Latvijā ir pieņemts Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likums. Vai jūsu vadītajam uzņēmumam šis likums palīdz?
Ieguvumi no likuma mums ir netieši. Manuprāt, lielākie tiešie ieguvumi no šī likuma varētu būt tiem jaunuzņēmumiem, kuri patlaban tiek dibināti, jo jaunam uzņēmumam ļoti daudz enerģijas jāiegulda tajā, lai spertu pirmos attīstības soļus, un šajā posmā jebkāds atbalsts – arī morāls – nāk par labu. Mēs esam jau pieredzi ieguvis jaunuzņēmums. Taču kopumā uzskatu, ka Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likums ir ļoti vajadzīga iniciatīva, un tas, ka ekonomikas ministrs darbojas kā jaunuzņēmumu kustības karognesējs, arī ir tikai apsveicami, jo šādi karognesēji ir ļoti vajadzīgi.
Kā jūs nonācāt līdz finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmuma izveidei un vadībai?
Biznesa niša, kurā darbojas Mintos, ir jauna ne tikai Latvijas mērogā, bet arī globālā mērogā. Līdzīgas platformas kā Mintos radās tikai ap 2005. gadu, un tas notika Lielbritānijā. Manā dzīvē bija tā, ka es strādāju finanšu jomā, bet tad man radās iespēja braukt mācīties uz ārzemēm, un bija nepieciešams atrast naudu, lai finansētu šīs studijas. Vērsos pie bankām, meklējot kredītu, piedāvāju kā ķīlu nekustamo īpašumu, taču man neizdevās iegūt aizdevumu. Tad sāku meklēt iespēju iegūt kredītu ārpus banku sektora un atradu savstarpējo aizdevumu platformu, kas bija tieši saistīta ar izglītības iestādi, uz kuru es gatavojos braukt mācīties. Šīs savstarpējo aizdevumu platformas būtība ir tāda, ka izglītības iestādes absolventi kopfinansējuma veidā ar platformas starpniecību finansē kredītus tiem cilvēkiem, kuri šajā pašā izglītības iestādē vēlas mācīties. Tas man radīja interesi par savstarpējo aizdevumu platformām, respektīvi, par tādu biznesa nišu, kādā tagad darbojas Mintos.
Visu interviju lasiet avīzes Diena trešdienas, 8. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!