Vērtējot nodokļu reformu, kādas izmaiņas nāk par labu uzņēmumiem un kādas ne?
Pozitīvi vērtējams tas, ka izdevās panākt uzņēmumu ienākuma nodokļa 0% likmi reinvestētajai peļņai. Par to jau gadiem bija runāts, bet tagad tiešām 0% likme ir ieviesta, un tas ir LTRK nopelns. Toties neizdevās panākt tādas izmaiņas nodokļu sistēmā, kas būtu pamudinājums pašvaldībām cīnīties par uzņēmumu veidošanos un attīstību šo pašvaldību teritorijā. Ministru prezidentam Mārim Kučinskim, kurš pats senāk vadījis pašvaldību un kopumā pašvaldību darbu pārzina ļoti labi, ir savs viedoklis, kas atšķiras no LTRK viedokļa. Un, man jāatzīst, ka šis tiešām ir komplicēts temats arī tāpēc, ka situācija Latvijas pašvaldībās ir ļoti dažāda.
Varbūt LTRK vajadzēja mērķtiecīgāk cīnīties par to, lai nodokļu reformas rezultātā darbaspēka nodokļi tiktu būtiski samazināti? Ekonomikas ekspertu aprēķini rāda, ka darbaspēka izmaksas Latvijā joprojām ir augstākas nekā mūsu Baltijas kaimiņvalstīs.
Jā, darbaspēka augstās izmaksas joprojām ir problēma. Mans viedoklis ir, ka vajadzētu ieviest tā dēvētā 20% ienākumu nodokļa pieeju, ko atzinīgi vērtē Latvijas Banka un kas paredz, ka no visiem ienākumiem tiek maksāta vienāda nodokļa likme – 20%.
LTRK ir nešaubīgi pārliecināta, ka nevajadzēja ieviest iedzīvotāju ienākuma nodokļa progresīvās likmes un neapliekamā minimuma diferencēšanu. Kopumā nodokļu progresivitāte nav nekas slikts, taču
progresivitāte tādā formā, kādā tā ir ieviesta, nav atbilstoša Latvijas ekonomiskajai situācijai.
Politiķiem, protams, patīk stāstīt sabiedrībai, ka turīgajiem cilvēkiem jāpiemēro augstāki nodokļi, lai būtu vairāk naudas, ko atdot mazāk turīgajiem cilvēkiem. Te politiķu retorikā redzams populisma elements. Vajadzētu domāt reāli un ņemt vērā to, ko pierādījusi citu valstu pieredze, – nodokļu sistēmas progresivitāte dod pozitīvu efektu tad, kad valsts ekonomiskā attīstība un sabiedrības labklājība sasniegusi tiešām augstu turības līmeni. Latvijā zemākā ienākumu summa, no kuras sākas progresivitāte un tiek piemērots augstāks ienākumu nodoklis, ir ļoti niecīga. Te nevar runāt par to, ka tiek īstenots princips "paņemt no turīgajiem, lai atdotu trūcīgajiem".
Visu interviju lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 22. februāra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
Grāfs Rostovs
Hallo .
aha