Atšķirībā no kohēzijas vai lauksaimniecības finansējuma ES zinātnes programmas neparedz noteiktu naudas daudzumu katrai dalībvalstij - par pieejamo finansējumu cīnās projekti, konkurējot ar citiem projektiem visā ES. Horizonta 2020 mērķis ir veicināt inovācijas nozarēs, kas radītu jaunas darbavietas un piedāvāt jaunus risinājumus visā Eiropā būtiskiem jautājumiem - piemēram, veselības aizsardzībai, klimata pārmaiņām vai enerģētikas drošībai.
Pagājušā gada jūnijā vienojoties par izaugsmes programmu nākamajiem gadiem, ES valstu līderi pētniecību un inovāciju noteica par prioritāti, kam visā ES finansējums līdz 2020.gadam jāpalielina līdz 3% no IKP. Latvijā šogad kopējais publiskā un privātā sektora finansējums zinātnei un pētniecībai ir 0,6% no IKP. Līdz 2015. gadam to plānots palielināt līdz 1%, bet 2020. gadā tam būtu jāsasniedz 1,5% no IKP.
Pašreizējais ES budžeta plānošanas periods noslēgsies 2013.gadā. Galīgais lēmums par to, cik daudz līdzekļu un kādiem mērķiem tiks atvēlēts, būs jāpieņem dalībvalstīm un Eiropas Parlamentam.