Vēlme, lai viss piederētu "tikai man un pietuvinātajiem", bet mazākuma akcionāri var "iet atpūsties", bija vispārēja prakse arī XX gadsimta deviņdesmitajos gados, ko ik pa laikam varēja novērot arī Rīgas fondu biržā kotētajos uzņēmumos. Tomēr laika ritums licis evolucionēt uzņēmējdarbības videi, un veicinājis pārmaiņas darba tirgū, un situācija, ka kāds uzņēmējs savus darbiniekus varēja pielīdzināt inventāram, nenovēršami kļūst par pagātni. Tie uzņēmēji, kas vēlas, lai viņu uzņēmums spētu konkurēt ne tikai šā brīža saspringtajā darba tirgus situācijā, bet vienlaikus arī pastāvētu ilgstoši un tā kapitāla daļu vērtība pieaugtu, patlaban meklē iespējas, kā motivēt savus darbiniekus kļūt par kompānijas līdzīpašniekiem. Piemēram, ASV šis jautājums ļoti bieži tiek risināts, plaši izmantojot opciju piešķiršanu attiecībā uz kompānijas akciju iegādi tās darbiniekiem.
Darbinieku akciju opcijas ir darbinieka tiesības iegūt uzņēmuma akcijas par nominālu cenu vai bez maksas pēc noteikta laika perioda neatkarīgi no uzņēmuma daļu akciju tā brīža patiesās vērtības. Tādējādi darbinieks iegūst iespēju akcijas realizēt un iegūt papildu ienākumus, ja uzņēmuma vērtība ir augusi. Tas ir konkurētspējīgs instruments, jo akciju opciju piešķiršanas un īstenošanas brīdī netiek piemēroti darba algas nodokļi; nodokļi jāmaksā tikai pie akciju pārdošanas. Vienlaikus gan Latvijā, gan citur Eiropā normatīvais regulējums šādu iespēju – uzņēmumu akciju opciju piešķiršanu – vienkāršā veidā neparedz. 2018. gada novembrī 30 Eiropas jaunuzņēmumu vērsās pie politiķiem, aicinot veikt reformas un sakārtot akciju opciju piešķiršanu.
Kāpina vērtību
Tiek uzskatīts, ka, darbiniekam kļūstot par uzņēmuma līdzīpašnieku, viņš kļūst vairāk ieinteresēts, lai kompānijai izdotos tikt pie veiksmīgiem finanšu rādītājiem. Ja šie rādītāji ir veiksmīgi, arī kompānijas akciju vērtība biržā pieaug, līdz ar to arī darbinieks kā uzņēmuma līdzīpašnieks kļūst turīgāks. Vienlaikus arī uzņēmuma lielie akciju īpašnieki ir ieguvēji, jo arī viņu ieguldījuma vērtība aug. Turklāt, ja veiksmīgam uzņēmumam ir daudzskaitlīga akcionāru struktūra, tā tirdzniecība ir likvīda un piesaista aizvien jaunus interesentus, tas savukārt rada iespēju tālākam akciju cenas pieaugumam. Turklāt uzņēmums ir ieguvējs, arī raugoties no finanšu resursu viedokļa. Proti, akciju opcijas tam ļauj ietaupīt naudas resursus prēmēšanai, tādējādi šos līdzekļus ir iespējams novirzīt attīstībai, kas savukārt atkal veicina kompānijas un tās akcionāru ieguldījuma vērtības pieaugumu.
Veicina tirgu
Ja kompānijas kapitāla daļas nonāk publiskā vērtspapīru tirgū, tas veicina arī ieguldījumu jomas attīstību, kas nav mazsvarīgi laikā, kad procentu likmes ir zemas, līdz ar to atdeve no termiņnoguldījumiem komercbankās izpaliek. "Jebkuras aktivitātes ar un ap finanšu instrumentiem, kas ir saistītas ar akcijām un kapitāla vērtspapīriem, ir veicinošas vērtspapīru tirgus attīstībai. Esmu pārliecināts, ka te ir vietā tautas gudrība, kuru modificējot tā skanētu, ka labāk vienu reizi redzēt, izdarīt, pamēģināt nekā desmit reizes dzirdēt. Skaidrs, ka tie darbinieki, kam būs iespēja ar opciju starpniecību iegūt akcijas uzņēmumā, kurā viņi strādā, varēs praksē izmēģināt akcionāra lomu un saprast, kā tās ir dzīvē – būt uzņēmuma akcionāram ar visiem labumiem un iespējām. It īpaši gadījumos, kad šīs akcijas jau ir iekļautas regulētajā tirgū – biržā," vērtē INVL Pensiju fondi vadītājs Andrejs Martinovs.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 1. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
HC