Paredzams, ka šis gads Latvijas apstrādes rūpniecībai būs sarežģīts, jo gada pirmajā pusē iespējams ražošanas apjomu samazinājums, turklāt jārēķinās ar joprojām augstām ražošanas izmaksām. Šādu situācijas raksturojumu pauž Finanšu ministrija.
Kāpumi un kritumi
Pagājušajā gadā salīdzinājumā ar 2021. gadu rūpniecības kopējās produkcijas apjoms palielinājās par 0,8%, rāda Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati. Produkcijas apjoms apstrādes rūpniecībā pieauga par 2,6%, bet elektroenerģijas un gāzes apgāde saruka par 11,5% un ieguves rūpniecība, kā arī karjeru izstrāde samazinājās par 0,7%.
No 22 apstrādes rūpniecības nozarēm 2022. gadā 14 nozares sasniedza produkcijas izlaides kāpumu. Ievērojams apstrādes rūpniecības produkcijas apjoma pieaugums, salīdzinot ar 2021. gadu, bija metālu ražošanā (2,9 reizes), dzērienu ražošanā – par 18,8%, kā arī farmaceitisko pamatvielu un farmaceitisko preparātu ražošanā. Produkcijas izlaide palielinājās arī automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanā – par 13,4% un elektrisko iekārtu ražošanā – par 8,5%. Savukārt produkcijas apjoma kritumu piedzīvoja citur neklasificētu iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošana – par 12,3%, papīra un papīra izstrādājumu ražošana – par 9%, kā arī ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošana – par 5%, vēsta CSP.
2022. gada decembrī, salīdzinot ar 2021. gada decembri, rūpniecības produkcijas izlaide samazinājās par 4,4%. Tajā skaitā apstrādes rūpniecībā – par 3,6%, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē – par 17,8% un elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 6,2%.
Visu sarunu lasiet avīzes Diena otrdienas, 14. februāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!