Šogad tas piedzīvojis jaunas pārmaiņas un jaunā kvalitātē, decembra sākumā, atkal vēris durvis saviem apmeklētājiem, piedāvājot gan papildinātu pamatekspozīciju, gan jaunas un interesantas aktivitātes.
Veltīts Oskara Lutsa skolas gaitām
Muzejs atrodas autentiskā 19.gadsimta skolas ēkā, kurā no 1895. līdz 1899. gadam mācījies igauņu rakstnieks Oskars Lutss. Palamuses draudzes skolas ēka ar tā laika vietējā ķestera Aleksandra Georga Nīlendera dzīvojamajām telpām uzbūvēta 1873. gadā un tajā skola darbojās līdz pat 1975.gadam.
Kopš 1987.gada 5.janvāra Palamusē ir atvērts muzejs, kas iepazīstina ar 19. gadsimta beigu draudzes skolu dzīvi caur Oskara Lutsa darba Pavasaris prizmu. Rakstnieks Oskars Lutss radījis šo stāstu, par pamatu izmantojot savas skolas gadu atmiņas, kur notikumi risinājušies tieši šajā vēsturiskajā ēkā. Pavasaris ir rakstnieka vispopulārākais darbs, kas pirmo reizi tika publicēts 1912.gadā, tam sarakstīti arī vairāki turpinājumi. Lielākā daļa igauņu šo darbu ir izlasījuši jau skolas laika obligātās literatūras ietvaros un tas savu popularitāti nav zaudējis vēl šodien. Līdz 2018.gadam darbs piedzīvojis 21 izdevumu oriģinālvalodā, turklāt tas ir tulkots 14 dažādās pasaules valodās. Latviešu valodā šī grāmata iznāca 1965.gadā.
Pēc Pavasara motīviem Igaunijā 1969.gadā uzņemta arī kinofilma, par kuru igauņu tauta un kinokritiķi ir vienisprātis, uzskatot Pavasari par visu laiku iecienītāko igauņu filmu.
Pēc šī stāsta motīviem ir iestudēta arī teātra izrāde, kas tika uzvesta arī Latvijā. Igauņu režisors Mikk Mikīvs 1980.gadā iestudēja Pavasari Rīgas Jaunatnes teātrī, kas izraisīja ļoti lielu skatītāju interesi un tika izrādīta vairāk nekā 350 reizes. Kopš 1936.gada, kad stāsts tika iestudēts pirmo reizi, Pavasaris ir piedzīvojis 17 jauniestudējumus profesionālajos teātros. Pēc šī stāsta motīviem Igaunijā ir tapis gan balets, gan arī mūzikls.
Iejusties 19.gadsimta skolēnu dzīvē
Šogad Palamuses muzejs ir piedzīvojis lielas pārmaiņas - rekonstruēta un papildināta pamatekspozīcija 19.gadsimta skolas ēkā gan līdzās tai tapis jauns, pēc ilgtspējīgas arhitektūras principiem būvēts klientu centrs, kurā ir gan plaša un interaktīva izstāžu zāle, kas var lepoties ar modernu ekspozīciju, veltītu O.Lutsa Pavasarim, gan arī telpas meistarklasēm, lekcijām un semināriem.
Informācija par skatāmo un darāmo muzejā tiek nodrošināta gan igauņu, gan krievu, gan angļu un arī latviešu valodās.
Skolas vecuma muzeja apmeklētājus visinteresantākais sagaida tieši vecajā skolas ēkā, kurā, no mūsdienu vides, apmeklētāji ieceļo 19.gadsimta ikdienā, ne tikai apskatot, bet arī sajūtot un izgaršojot tā laika cilvēku ikdienas gaitas un zemnieku bērnu skolas dzīvi. Ikviens var iesēsties vecajos skolas solos, parakstīt ar grifeli vai spalvu un tinti, kā arī ielūkoties draudzes ķestera ģimenes guļamistabā un iemalkot ķestera kundzes īpašo ārstniecisko tēju.
Muzejs nav sastingusi noputējušu vēstures eksponātu krātuve, gluži otrādi, tajā apmeklētājiem ļauts darboties - pieskarties, ieklausīties, pagaršot un aptaustīt, iejūtoties 19.gadsimta dzīves vidē. Katrs apmeklētājs šeit var justies brīvi un nepiespiesti, izmantojot latviešu valodā runājoša audiogida palīdzību vai arī atraktīva gida pakalpojumu, kurš ne tikai izstāstīs svarīgākos faktus par skolas vēsturi un Pavasara varoņu piedzīvojumiem, bet arī izklaidēs ar labu humoru.
Pa ceļam uz muzeju
Lai kārtīgi iepazītu Palamuses muzeju, apmeklētājiem jārēķinās ar pāris stundām, taču muzeja tuvumā, nemaz nerunājot par Tartu, ko darīt netrūkst! Pa ceļam no Tartu uz Palamusi ir Elistveres dzīvnieku parks, kur iespējams sastapt populārākos Igaunijas savvaļā mītošos dzīvniekus. Savukārt aktīvās atpūtas un piedzīvojumu mīļotāji turpat netālu no Palamuses var izmēģināt spēkus Krati piedzīvojumu parkā, dodoties pa parka adrenalīnu rosinošajām trasītēm. Gan muzeja, gan parku darba laiki ir saskaņoti tā, lai viesi varētu saplānot ērtu ceļojuma maršrutu, ko iespējams izbaudīt vienas dienas laikā.
Palamuses muzeja tuvumā ir arī vairākas kafejnīcas, kurās iespējams nobaudīt tradicionālo igauņu virtuvi.
Vairāk informācijas - muzeja mājaslapā.
Projektu Palamuses muzeja attīstīšana līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.