Bolīvijas kreisais prezidents Evo Moraless atkāpās no amata un devās emigrācijā uz Meksiku pēc tam, kad valstī sākās masu protesti pret viņa centieniem ceturto reizi ieņemt valsts vadītāja posteni, ko atklāti neparedz pamatlikums. Jau pēc tam sākās ne mazāk vērienīgas Moralesa atbalstītāju akcijas, kuru dalībnieki savukārt pieprasa viņa atgriešanos, ne bez iemesla bažījoties, ka Moralesa politiskie pretinieki pagriezīs pretējā virzienā arī viņa uzsāktās reformas.
Problēma šajā gadījumā ir fakts, ka Moraless kopumā izrādījās ļoti veiksmīgs valsts vadītājs, kura atrašanās pie varas laikā Bolīvija kļuva par vienu no straujāk augošajām ekonomikām Dienvidamerikā, tāpat valstī sāka jūtami mazināties līdz tam dramatiskā nevienlīdzība un nabadzība. Šie panākumi arī nebija daudziem šīs pasaules daļas kreisajiem tradicionālās politikas "atņemt un pārdalīt" īslaicīgs rezultāts.
Atņemt Moraless un viņa sekotāji, protams, atņēma, taču gandrīz tikai rietumvalstu kompānijām, pamatā derīgo izrakteņu ieguvējām, un arī tad ne visu. Pamatots šis process savukārt tika ar nepieciešamību atgūt kontroli pār valsts nacionālajām bagātībām. Tika piedzīvota arī pārdalīšana, tomēr atkal pēc ne gluži sociālistiskām receptēm. Līdztekus sociālajiem pabalstiem tika ieviestas arī vērienīgas un nepavisam ne bezmaksas mazo un tradicionālo uzņēmējdarbības veidu atbalsta programmas.
Kopumā uzsvars tika likts uz makšķeru, nevis zivju dalīšanu, kā arī uz makšķeru saņēmēju ieinteresētību rezultātu sasniegšanā, pie kam šī politika nereti tika salīdzināta ar tā saucamo Ziemeļvalstu sociālismu vai vismaz atsevišķiem tā elementiem. Moralesa īstenotās politikas efektivitāti nabadzības likvidēšanā un ekonomikas uzlabošanā, jāpiebilst, atzina arī daudzas starptautiskās organizācijas un eksperti, lai gan situācija bija divdomīga, raugoties no ideoloģiskā skatu punkta.
Tagad valsts ir kļuvusi par iekšpolitisko kaislību arēnu, pie kam pretrunas ir tik nesamierināmas, ka kompromisu atrašana nešķiet iespējama. Un, tā kā Bolīvijas bruņotie spēki ir nostājušies Moralesa pretinieku pusē, var prognozēt, ka pret viņa atbalstītājiem tiks piemērotas represijas, kuru rezultāts sliktākajā gadījumā var izrādīties pilsoņu karš. Un pats ļaunākais, ka Bolīvijai var atrasties vēl vairākas sekotājas šajā reģionā.
Gudrinieks
Pipars