Vai un cik lielā mērā lauksaimniecība izjutusi pozitīvo efektu, kopš tika samazināts PVN Latvijai raksturīgajiem svaigajiem augļiem un dārzeņiem? Vai ir pieaudzis vietējo lauksaimnieku produkcijas realizācijas apjoms?
Par šo samazināto PVN mums savulaik bijušas ļoti daudzas diskusijas – tas bija vairāku gadu darbs, līdz nonācām pie lēmuma noteikt šo samazināto PVN, jo pirms tam Finanšu ministrija pret to iebilda. Viņi bija sarēķinājuši, ka valsts budžetā iekasēto nodokļu apjoms tādējādi kritīsies par 40 miljoniem eiro, kam mēs nepiekritām, jo gan ZM, gan LLU ekspertu aprēķini rādīja, ka iespējamais kritums nepārsniegtu piecus miljonus eiro. Pēc tam tika izveidota kopīga ZM un FM ekspertu darba grupa, kas arī konstatēja, ka teorētiski iespējamā ietekme varētu būt 4–5 miljonu eiro kritums. Es uzsveru – teorētiski! Tomēr pērn oktobrī valdība pieņēma lēmumu par 5% PVN svaigiem augļiem dārzeņiem un ogām. Un VID dati rāda, ka no šā gada sākuma līdz 1. augustam PVN ieņēmumi no ar 5% likmi apliekamajiem darījumiem valsts budžetā ir par 12,55 miljoniem eiro jeb 11,1% vairāk nekā šajā periodā 2017. gadā. Un tas ir pretēji FM prognozētajiem zaudējumiem. Kopējais apgrozījums ir palielinājies par 13,5%, savukārt vidējais atalgojums ir pieaudzis par 8,9%. Proti, vidējie darba ienākumi pie nodokļu maksātājiem, kuri norādījuši ar 5% likmi apliekamos darījumus, auguši no 617 eiro pērn pirmajā pusgadā līdz 672 eiro šā gada pirmajā pusgadā. Un tad, protams, rodas loģisks jautājums – kāpēc šī 5% likme ir noteikta tikai svaigiem augļiem, dārzeņiem un ogām? Tā izlēma piesardzības dēļ, jo šī nav lielākā produktu daļa tirgū, un FM piekrita šim kā pilotprojektam, kura termiņš ir trīs gadi un kura laikā tiks vērtēti rezultāti un ietekme uz nodokļu ieņēmumiem. Taču, kā redzam, pozitīvs efekts ir jau šobrīd. Nākamais solis 2020. gadā būs mūsu priekšlikums samazināto PVN noteikt arī citiem pirmās nepieciešamības produktiem – pienam, maizei, iespējams, daļai gaļas produktu.
Gaidīsiet trīs gadu perioda rezultātus? Varbūt tomēr vērts akcentēt šā gada pozitīvo rezultātu un paplašināt preču klāstu jau ātrāk?
Šādas sarunas ar FM mums pagaidām nav bijušas. Tomēr varētu jums piekrist – redzot jau pašreizējo pozitīvo efektu, iespējams, šādu diskusiju mēs varētu rosināt ātrāk, aicinot lemt par iespēju noteikt 5% PVN nākamajām pārtikas precēm, piemēram, jau nākamgad pavasarī, kad būs pagājis pusotra gada kopš pirmā lēmuma.
Kāda ir situācija saistībā ar Āfrikas cūku mēra epidēmiju? Vai vispār ir saredzami kādi risinājumi?
Epidēmija skārusi ne tikai Latviju, bet vēl daudzas valstis. Turklāt slimības izplatīšanās ir saistīta ar meža dzīvniekiem. Ja tas būtu jautājums tikai par kādu konkrētu mājlopu fermu, problēma jau sen būtu novērsta. Starp citu – dažu valstu lopkopjiem cūku mēris rada problēmas jau desmitiem gadu, un, kamēr šī slimība būs arī meža dzīvniekiem, tikmēr nebūs tā, ka varēsim teikt – Latvija ir pilnīgi brīva no šīs slimības. Mēs gandrīz gadu bijām izturējuši, nepiedzīvojot nevienu jaunu inficēšanās gadījumu, un pēkšņi šogad atkal tika fiksēti 10 gadījumi, no kuriem viens skāra lielu lopkopības uzņēmumu.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena otrdienas, 18. septembra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
ļuļa
Kulistāns
4 meklē miljonu