Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Ziņas

Izdevniecībā Liels un mazs top interaktīvu uzdevumu grāmatu sērija Kā Lupatiņi mācījās

Novembra beigās izdevniecībā Liels un mazs tiks izdota jauna interaktīvu uzdevumu grāmatu sērija pirmsskolas vecuma bērniem Kā Lupatiņi mācījās. Novembrī tirdzniecībā būs pieejamas pirmās divas no piecām sērijas grāmatām: Lupatiņi pie galda un Lupatiņu pilsēta. Tās varēs iepazīt kopā ar īpašu palīgu – runājošo pildspalvu jeb digitālu ierīci, ar kuras palīdzību grāmatas ir ne tikai lasāmas, šķirstāmas un pētāmas, bet kļūst arī klausāmas, informēja izdevniecības pārstāve Alīse Nīgale.

Šogad gaismas festivāls Staro Rīga veltīts laikam, telpai, cilvēkam un gaismai

No 15. līdz 18. novembrim jau divpadsmito reizi norisināsies starptautiskais gaismas festivāls Staro Rīga. Šogad tā tēma būs 4D jeb gaismas mākslas četras dimensijas – laiks, telpa, cilvēks un gaisma, ko festivāla mākslinieki interpretējuši, katrs vadoties pēc savas radošās ieceres, informēja festivāla pārstāvji.

Oktobra beigās norisināsies 13. kultūras un mākslas aktualitātēm veltītā konference Kultūras krustpunkti

Četras dienas, no 29. oktobra līdz 1. novembrim, norisināsies trīspadsmitā kultūras un mākslas aktualitātēm veltītā konference Kultūras krustpunkti. Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) rīkotā konference ietvers vairākus notikumus: folkoratorija Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, starptautiskā diena ar ārvalstu pētnieku piedalīšanos, plenārsēde ar vietējiem pētniekiem un praktiķiem, kas prezentēs savu pieredzi un pētījuma rezultātus par mākslas un pētniecības mijiedarbi, un sekciju diena ar vairāk nekā 80 referentiem deviņās tematiskajās sekcijās, informēja konferences koordinatore Aija Lūse.

Kultūras misionārs. Miris aktieris un režisors Laimonis Siliņš © DIENA

Laimonis Siliņš – aktieris un režisors, kuram visu radošo mūžu ir pietrūcis paša galvenā – savas dzimtenes Latvijas teātra skatuves. Un šodien, sveicot Laimoni ar dižo balvu, mēs, viņa seni draugi, no sirds priecājamies, ka Latvijas Dailes teātra skatuve ir tā vieta, kur viņš tiks sumināts. Vīrs, kurš nesavtīgi kalpojis savai tautai un teātrim, – tā 2013. gadā, saņemot Latvijas teātra balvu Spēlmaņu nakts par mūža ieguldījumu Latvijas teātra mākslā, cunftes brāli sveica Daina un Uldis Dumpji.

Mazajā ģildē notiks Ilonas Brūveres autorvakari

Atzīmējot kinorežisores, producentes, scenārija autores Ilonas Brūveres sešdesmit piekto dzimšanas dienu, RKTMC Mazā ģilde norisināsies režisores veidoto darbu Filmas. Fakti. Fragmenti un Ievainotais jātnieks kinoseansi.

Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā norisināsies Lāčplēša Kara ordeņa simtgadei veltīta izstāde

No 25. oktobra Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā Brīvības bulvārī 32 būs apskatāma izstāde 11 varoņstāsti. Lāčplēša Kara ordenis, tā kavalieri un Lāčplēša diena. Izstāde vēsta par ordeņa izveidi, sākot no apbalvojuma statūtu sastādīšanas, ordeņa metu izstrādes un beidzot ar tā izgatavošanu. Tajā arī apkopotas liecības par ordeņa pasniegšanas organizēšanu un Lāčplēša dienas svinību tradīcijām, informēja muzeja pārstāve Astrīda Burbicka.

Krītošo lapu orķestris © DIENA

Devītais festivāls Zemlika – muzikāli piedzīvojumi, teātris, māksla un dabas veltes divu dienu garumā mazākajā Latvijas pilsētā Durbē 18. un 19. oktobrī.

Sākas koncertsērijas Personīgi pavasara abonementa tirdzniecība

Turpinot kamerzāles koncertsēriju Personīgi, Liepājas koncertzāle Lielais dzintars sākusi sērijas pavasara abonementa tirdzniecību. Pavasara sezonu ar Bēthovena un Šostakoviču skaņdarbiem atklās pasaulslavenais Brodska kvartets no Lielbritānijas. Turpinājumā – pašmāju pianisma jaunā zvaigzne Daumants Liepiņš un Rīgas Saksofonu kvartets ar koncertprogrammu Bahs. Grūvs. Saksofoni, bet noslēgumā – Birutas Ozoliņas un Uģa Prauliņa etnoduets.

Baltijas Asamblejas balva piešķirta Normundam Šnē © DIENA

Baltijas Asamblejas 2019. gada balva mākslā piešķirta diriģentam Normundam Šnē par sniegumu koncertā par godu Baltijas valstu simtgadei, kuru kopā ar orķestri Sinfonietta Rīga un Tallinas kamerorķestri viņš sniedza pagājušā gada 23. augustā Baltijas jūras festivālā Stokholmā, atskaņojot Bēlas Bartoka, Bohuslava Martinū, Erki Svena Tīra un Pētera Vaska darbus.

Latvijas jaunie mākslinieki uzvar starptautiskajā laikmetīgās mākslas biennālē Eiropas jaunrade

11. oktobrī Parīzes piepilsētas Monrūžas galerijā Le Beffroi Eiropas mākslas profesionāļi atklāja Starptautisko laikmetīgās mākslas biennāli Eiropas jaunrade (JCE. Jeune Création Européenne) 2019–2021_, kurā divas no trim Grand Prix balvām ieguva Latvijas jaunās mākslinieces – multimediju māksliniece Santa France un fotogrāfe Annemarija Gulbe. Trešo Grand Prix balvu saņēma dāņu videomāksliniece Līsela Buriša, kā arī speciālo balvu ieguva Dānijas delegācijas pārstāve Nata Bloka Gregersena, informēja Latvijas delegācijas pārstāve.

Izziņota festivāla Zemlika bezmaksas pasākumu programma

Mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivāls Zemlika līdzās koncertprogrammai 18. un 19. oktobrī Durbē piedāvās arī vairākus bezmaksas pasākumus – vizuālās mākslas izstādi, performanci, teātra izrādi un kino, ziņoja festivāla pārstāvji.

2020. gada valsts budžets KM atbildības jomās – 180 miljoni eiro

Valdība piektdien, 11. oktobrī, apstiprināja 2020. gada valsts budžetu. Kultūras ministrijas (KM) atbildības jomām - kultūrpolitikas un kultūrizglītības, sabiedrības integrācijas un mediju politikas īstenošanai - nākamajā gadā paredzot 180 038 642 eiro. Kultūras nozaru politikas īstenošanai un kultūrizglītībai atvēlēti 175 389 894 eiro, sabiedrības saliedētības pasākumu īstenošanai – 3 334 030 eiro, savukārt mediju politikai - 1 314 718 eiro, informēja KM pārstāve Lita Kokale.