Daudzi augi ir vācami visas veģetācijas sezonas garumā, jo ataug atkārtoti vai arī raisa aizvien jaunus ziedus. Ierasts, ka pēc augiem drogām dodamies savvaļā, bet ir vērts dobīti ar iecienītākajiem tēju augiem ieviest arī savā dārziņā – lai svaigi un vienmēr pa rokai!
Jāatrod vieta dabai
Daļa augu, ko lietojam tējām, ir izmantojami arī kā pārtikas dekori vai piedevas ēdieniem un dzērieniem. Turklāt lielai daļai augu piemīt veselību uzlabojošas īpašības arī tad, ja primāri tie nemaz nav tēju augi. Piemēram, dažādi garšaugi, lavanda, arī mežrozītes. Vācot tējas ziemai, noteikti vajag izkaltēt kādu sauju ābeļu lapu, upeņu ziedus un ogas, arī mēnešzemenes ar visām odziņām un ziediem, avenājus – gan zaļos, svaigos kātus, gan lapas. Ieteicams tos uzglabāt atsevišķos traukos un maisījumu gatavot, pēc nepieciešamības jaucot kopā dažādus augus, lai iegūtu vajadzīgās garšas īpašības un terapeitisko efektu. Jānis Vaivars, bioloģiskās saimniecības Ragāres saimnieks, dažādu tējām paredzēto augu audzēšanu ir izveidojis kā biznesa nišu. Saimniecībā šie augi ir gan glīti sastādīti dobītēs, gan kuplo pļavās īstā un šķietamā savvaļā. Šādā viedā tēju augus var izaudzēt pat mazdārziņā – vērojiet, kas jau dabiski sastopams dārzā un ko ir iespējams ieviest papildus. Visticamāk, kādā dārza stūrī kuplo pa kādam parasto un/vai balto nātru pudurītim, ceļmallapu pušķītim, sarkanajam āboliņam u. c. Tos vērts atstāt – neizravēt un nenopļaut. Arī savvaļas augus iespējams izrakt un iesakņot savā dārziņā, piemēram, pelašķi, gaiļbiksītes, vīgriezes veiksmīgi iespējams pārstādīt. Koši ziedošie augi piesaista kukaiņus apputeksnētājus, kas nāk par labu arī citiem dārza augiem.
Katram savi apstākļi
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 3. jūnija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!