Bonsai kociņu audzēšanas tradīcija nāk no Japānas, bet to iedzīvināt ir iespējams teju jebkur. Bonsai nav kāda īpaša augu suga, bet gan veids, kādā tiek audzēti kociņi, kas, būdami pat vairākus desmitus gadu veci, nesasniegs augstumu, lielāku kā pusotra metra. Tieši tādēļ bonsai dārziņu iespējams iekopt ikvienam, pat nelielu telpu īpašniekam, ja vien ir pacietība un vēlme, jo katram kociņam nepieciešams veltīt īpašas rūpes visa to augšanas mūža garumā.
Bonsai dārzu vai vismaz atsevišķu kociņu iespējams audzēt gan telpās puķpodā, gan dārzā, ja vien suga ir piemērota ziemošanai Latvijas apstākļos. Daudzi audzētāji dara tā – vasaras sezonā augu novieto ārā, bet, kad laiks kļūst vēss, ienes telpā, – šādu praksi ir piekopis arī Latvijā lielākās bonsai kolekcijas īpašnieks Valdis Valters. Konsultācijas par bonsai audzēšanu iespējams gūt arī Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī.
Tie, kam ir oranžērijas tipa telpas, ir veiksminieki, jo bonsai kompozīcijas var veidot tur, nepārvietojot augus šurpu turpu, jo tas nav ne pārāk ērti, ne labvēlīgi augiem – jāuztrāpa īstais brīdis, turklāt apstākļu maiņa no auga prasa adaptēšanos, kas tērē tā resursus. Bonsai ir vai nu skujkoki, vai mūžzaļas lapu koku šķirnes, taču gandrīz jebkuru koku var izveidot kā bonsai, izņemot izteiktus liellapu eksemplārus.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 21. novembra, numurā! Ja ir vēlme laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!