Šī ir viena no siltākajām ziemām pēdējo gadu laikā, un lielākajā Latvijas daļā tāds kārtīgs, ilgstošs sals vēl nemaz nav bijis. Bet ar sniegu pavisam švaki! Dārza darbu entuziastu domubiedru grupās cilvēki dalās ar foto, kur rāda, kas nu kuram uzziedējis vai izdzinis asnus ziemas vidū dobītēs, bet dažs labs ķeras pie zāles pļāvēja, jo mauriņš sazēlis kā vasarā. Arī skābenes un daudzgadīgie lociņi aktīvi dzen asnus zem klajas debess.
Pasargā no sala un saules
Lai vērotu, kas notiek dārzā, vērts doties pa to apgaitā jebkurā gadalaikā, un interesanti atklājumi neizpaliks! Vienlaikus varat veikt arī darbības augu apstākļu uzlabošanai.
Janvārim vajadzētu būt visziemīgākajam no ziemas mēnešiem, un parasti tā otrajā pusē piemeklē sals, taču arī, salīdzinot ar decembri, saulaino dienu skaits kļūst arvien biežāks. Pamazām jau varam arī manīt, ka tās atkal stiepjas garumā – pa dažām minūtēm, un tomēr. Augi to noteikti jūt! Skaidrajās un saulainajās dienās augu virszemes daļas sasilst, bet vakaros un naktīs, kad gaisa temperatūra noslīd ap un pat zem nulles, strauji atdziest. Krasās temperatūras svārstības rada nelabvēlīgus apstākļus augiem – tos apdraud fizioloģiskais sausums, saules apdegumi un mizas plaisāšana. Visvairāk apdraudētas ir egles, baltegles, atsevišķas tūju šķirnes, pacipreses, mūžzaļie rododendri, īves, bukši, mahonijas, efejas, Fortina segliņi un citi augi ar ziemzaļām un mūžzaļām lapām. Pasargāt augus no pārlieku straujas mitruma iztvaikošanas un saules apdegumiem var, ziemas otrajā pusē tos piesedzot vai noēnojot. Nav obligāti jāsagaida saulainās dienas un sals, piesegšanu varat veikt jau tagad, ja tas nav izdarīts ziemas sākumā.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 8. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!