LaI kādi jauni ēdieni un produkti arī ienāktu mūsu virtuvēs, Līgosvētki nu reiz ir tas brīdis, kad gribas gatavot tieši tos ēdienus, ko gatavojušas mūsu vecāsmammas, mammas un ko var saukt par latviešu virtuves tradīcijām. Tāpēc arī mēs šoreiz piedāvājam tradicionālas receptes. Vienīgi rabarbermaizei drusku neierastāka apakšiņa – ar krējumu un biezpienu bagātināta – un grilētie stilbiņi iemarinēti austrumnieciskā marinādē.
Līgo siers
Sastāvdaļas: 5 l piena (treknākais veikalā nopērkamais, piemēram, 3,8%), 1 kg sausa vājpiena biezpiena (jo skābāks un sausāks, jo labāk, tikai nedrīkst būt pārskābis), 100 g sviesta, 100 g skāba treknākā krējuma, 3 olas, sāls, ķimenes, zaļumi pēc garšas
1. Gaļas mašīnā samaļ biezpienu.
2. Lielā katlā ielej pienu un liek uz ļoti mazas uguns. Visu laiku maisot, pievieno biezpienu, lēnām karsē, lai biezpienu nepierauj pie katla dibena.
3. Pēc apmēram 15–30 minūtēm (ilgums atkarīgs no biezpiena un piena treknuma) biezpiens no piena būs paņēmis visas olbaltumvielas un paliks "uz to šniti" kā mājas siers – sāks velties lielās pikās, pēc taustes kļūs gumijains.
4. Tūliņ arī no biezpiena izveidosies liels kunkulis. Piens var iegūt sūkalu krāsu, bet var arī palikt balts kā sākumā. Šis ir pats svarīgākais brīdis
siera gatavošanā. To nedrīkst palaist garām. Ja biezpiens pārvārīsies, tas kļūs kā putra un būs metams laukā.
5. Kad jūtams, ka katlā izveidojies lielais kunkulis (nedaudz mājas sieram līdzīgo gabaliņu vēl var arī nebūt sagājuši kunkulī), žigli jārauj katls no uguns nost.
6. Izkāš caur marli un caurduri, atdalot sūkalas no biezpiena masas. Pikuci vai nu ar rokām, vai karoti riktīgi atsūkalo. Tas jādara nekavējoties, jo biezpiens nedrīkst atdzist.
7. Otrā katlā ieliek visu sviestu un olas, pieber sāli un ķimenes, pielej daļu krējuma. Liek katlā gumijoto biezpiena masu.
8. Katlu liek uz ļoti mazas uguns un sāk smagāko darbu siera siešanā – nepārtrauktu un intensīvu kulšanu.
9. Intensīvā maisīšana jāturpina tik ilgi, līdz biezpiens, sviests, olas un krējums saveļas viendabīgā masā. Tas notiks aptuveni 15 minūtēs.
Rabarbermaize ar biezpiena mīklas pamatnīti
Sastāvdaļas: 2 olas, 2 glāzes cukura, 2,5–3 glāzes miltu, 200–250 g krējuma mīklai, aptuveni 1 glāze krējuma pārliešanai (pēc vēlēšanās), 200 g biezpiena, 1 tējk. cepamā pulvera, 1 citrona miziņa, 2 ēd. k. vaniļas cukura, kanēlis – pēc garšas, 1 kg rabarberu, zemenes
1. Iesit bļodā un sakuļ olas, tām pievieno cukuru, krējumu, biezpienu un visu samaisa.
2. Pieber miltus un cepamo pulveri.
3. Visbeidzot pierīvē mīklai citrona miziņu.
4. Ietauko pannu, uzber uz tās miltus un ar ēdamkaroti liek mīklu. Kad visa panna noklāta, to viegli izlīdzina.
5. Sagriež gabaliņos rabarberus, kārto uz mīklas un, ja vēlas plātsmaizi sulīgāku, pārlej ar
krējuma un cukura maisījumu. Taču var arī vienkārši pārkaisīt ar cukuru.
6. Pārliek daiviņās sagrieztas zemenes. Pašās beigās pārkaisa pāri kanēļa un cukura
maisījumu.
7. Cep 190 °C apmēram 30 minūšu.
Vistas stilbiņi ingvera, medus, laima marinādē
Sastāvdaļas: 1 kg vistas stilbiņu; marinādei – 100 ml sojas mērces, 1 ēd. k. medus, 2 laimu sula, 1 tējk. rīvēta ingvera, 2 daivas saspiesta ķiploka, šļuka olīveļļas
1. Bļodā, kurā marinēsies stilbiņi, pagatavo marinādi – lej sojas mērci, to sajauc ar laima sulu, medu, saspiestu ķiploku un rīvētu ingveru.
2. Iemarinē vistas stilbiņus, tos kārtīgi ar rokām izmīcot.
3. Katlam uzliek vāku un ļauj,
lai gaļa vismaz 1–2 stundas ievelkas. Pirms cepšanas uz grila stilbiņus aptin ar foliju, lai tie neapdeg.
4. Liek uz grila restēm un cep no abām pusēm, kamēr veidojas kraukšķīga garoziņa.