„Ķīna: baiļu faktors” ir vērojums par dzīvi mūsdienu Ķīnā, kur visdažādākās sadzīviskās situācijas saistās ar politiski filozofiskiem vispārinājumiem par pagātni un nākotni.
Kāds ir Ķīnas īstais ceļš šodien? Prese mudž no sliktām ziņām par Ķīnu. Tirgi ir pilni ar viņu precēm, kas esot kaitīgas veselībai. Milzīga lielvalsts un milzum daudz ķīniešu visā pasaulē. Visstraujāk augošā ekonomika un bagātība. Līdzās nabadzība un šausmu stāsti par ķīniešu mafiju, ko redzam arī filmās. Šķiet, ķīnieši iekaro pasauli. - bez atombumbas, bet sprādzienveidīgi. Mēs joprojām viņus nepazīstam. Bet nezināmais vienmēr gan saista, gan nedaudz biedē.
„Ķīnā notiekošais mani biedē. Bet es nevaru bāzt galvu smiltīs, un domāt, ka tas mani neskars”, saka dokumentālā video stāsta „Ķīna: baiļu faktors” autors Ilmārs Latkovskis.
Saskarsme ar Ķīnu mums globālajā pasaulē ir aizvien neizbēgamāka. Tā ir pasaules lielākā nācija ar strauji augošu un agresīvu ekonomiku. Ķīnā ir izveidojies jauns agresīvs un konkurētspējīgs modelis – komunistiskais kapitālisms. No Ķīnas faktora mēs nevaram izvairīties. Varam tikai domāt, kā ar to sadzīvot, kā to izmantot savā labā.
„Tas biedējošais ir naudas un materiālo vērtību vara, kas pārņem Ķīnu. Taču tajā pašā laikā Ķīna ir izaicinājums un jaunu iespēju zeme arī latviešiem”, saka I.Latkovskis. „Ar to es domāju gan pasaules redzējuma, gan biznesa iespējas.”
Kā norāda Latkovskis, Olimpiskās spēles interesi par Ķīnu ir padarījušas par modes lietu. „Taču būtu slikti, ja tūlīt pēc Olimpiskajām mēs par Ķīnu aizmirstu. Tad mēs varam izrādīties nesagatavoti zibens spērienam no skaidrām debesīm.”
Materiālu ir veidojušas divas filmēšanas grupas. I. Latkovska „HansaMedia” grupa filmēja lielpilsētu dzīvi Šanhajas un Pekinas apkārtnēs, bet žurnālista Arņa Šablovska un Ķīnas pazinēja Pētera Pildegoviča vadītā grupa vairāk iepazina dziļākas provinces Ķīnu.
Filmas „Ķīna: baiļu faktors” autors ir Ilmārs Latkovskis, montāžas režisors Roberts Brežģis, video un foto materiāli – Aigars Tīdmanis un Mārtiņš Brīniņš, aizkadra balsi ierunājusi Zane Daudziņa.