Man priekšā uz galda atrodas gan Rīgas pašvaldības policijas pēdējo trīs gadu statistika par to, cik daudz Rīgas skolēniem 1.septembra svinības noslēgušās ar krietnām nepatikšanām policijas iecirkņos, gan Sabiedrības veselības aģentūras pētījums par atkarību izraisošu vielu lietošanu pusaudžu vidū.
Un aina ir šāda: Latvijā 96% skolēnu ir pamēģinājuši alkoholu (42% ir lietojuši alkoholu 40 vai vairāk reižu). Katrs piektais 13 – 14 gadus vecais skolēns lieto alkoholu vismaz reizi nedēļā, bet 14% 15 - 16 gadīgu skolēnu lieto alkoholu aptuveni reizi nedēļā. Savukārt, 17 – 18 gadu veco jauniešu grupā gandrīz katrs otrais dzer vismaz reizi nedēļā*. Nedzīvoju uz mēness, bet tik un tā jūtos apstulbis. Šie skaitļi liek nopietni aizdomāties...
Man grūti spriest, vai Rīgas skolēni ir kārāki uz alkoholu nekā citviet Latvijā. Taču viens apstāklis viņus atšķir – jaunajiem rīdziniekiem ir vairāk iespēju inkognito izdīkt alus pudeli no kāda vienaldzīga pārdevēja veikalā un daudz vairāk iespēju par nelielu atlīdzību palūgt nopirkt to pašu alus pudeli kādām "labajam onkulim". Maza pagasta veikalā visticamāk tas neietu cauri.
Aizvakar Rīgas pašvaldības un arī Valsts policija mani iepazīstināja ar saviem 1.septembra darba plāniem un solījās darīt visu, lai nodrošinātu pilsētā kārtību. Viņu darbs būs pastiprināti kontrolēt kārtību pilsētā, viņu darbs būs palīdzēt jaunāko klašu skolēniem neapjukt, šķērsojot brauktuves. Viņu darbs būs veikt pastiprinātu pārbaudi tirdzniecības vietās, spēļu zālēs, diskotēkās, bāros un citās publiskajās vietās. Tas viss būs cīņa ar sekām. Taču, ja runājam par iemesliem - tā būtu cita diskusija.
Varētu jau 1.septembrī aizliegt tirgot alkoholu vispār, taču tas nebūtu risinājums, jo kasti alus var nopirkt arī 31.augustā. Tādēļ šobrīd es vēršos pie tiem vienaldzīgajiem pārdevējiem, "labajiem onkuļiem", aizņemtajiem vecākiem, steidzīgajiem skolotājiem un neko neredzošajiem garāmgājējiem ar jautājumu – vai jūs pirktu pudeli savam bērnam? Vai jūs redzot, ka jūsu bērns pieplacis pie aliņa, izliktos to neredzam? Varbūt ir vērts vēlreiz pārrunāt mājās un skolā, ar ko dzeršana var beigties!? Varbūt esmu vecmodīgs, taču tas, ka Zinību dienas svinēšana lielai daļai skolnieku beidzas pamatīgā skurbulī, policijas iecirknī, man nešķiet normāli.
* Eiropas skolu aptaujas projekts par alkoholu un citām narkotiskajām vielām (ESPAD)