Izstādē piedalīsies starptautisku ievērību guvuši mākslinieki: Kristina Normana (EE), Aija Bley (LV), Indre Klimaite (LT), Marge Monko (EE), Igors un Ivans Buharovi (HU) un Henriks Dunkers (FI). Pirms atklāšanas, plkst. 17.30, LMC aicina uz sarunu ar darbu autoriem.
Izstādes Tulkojot atsauces otrajā daļā plašāk atspoguļotas šī brīža norises, padomju laika nospiedumi un to interpretācijas Baltijas valstu mākslinieku darbos. Mākslinieku prezentāciju laikā būs iespējams uzzināt vairāk par Kristīnas Normanas radošo darbību, kuras izstādē redzamā filma Monolīts iezīmē konfliktu, kas 2006. - 2007. gadā veidojās ap Bronzas kareivja pieminekli Tallinā. Indre Klimaite stāstīs par savu projektu Par nepārtrauktu un sistemātisku pārtikas uzlabošanu, kas analizē padomju laika ēdnīcu kultūru kā vienu no šīs sistēmas fenomeniem un ideoloģijas mehānismiem. Savukārt Aija Bley atklās, ka Latvijas nomaļu realitātei vizuāli līdzīgu var atrast ģeogrāfiski tik attālās vietās kā Centrālāzijas valstis. Henriks Dunkers stāstīs par savu ideju fotografēt padomju laika priekšmetus, kurus joprojām glabā to īpašnieki, tos apvijot ar spilgtiem stāstiem.
Jau kādu laiku, šķiet, ka ir sasniegts nepieciešamais kritiskais laika noilgums, kas ļauj bezkaislīgi palūkoties pāri traumatiskajai pieredzes daļai un, ņemot talkā ironiju un dabisku ziņkāri, ķerties klāt padomju laika "arheoloģijai" – arvien klātesošo, taču daļēji aizsegto, neviendabīgo un neviennozīmīgo diskursu atsegšanai. Īpaši ņemot vērā, ka izaugusi paaudze, kas par šo laiku ir dzirdējusi tikai no stāstiem, lasītiem tekstiem vai filmām.
Mēģinot apzināt postsociālisma teritoriju kopīgo pieredzi Austrumeiropā un bijušajā Padomju Savienības reģionā, nākas secināt, ka sociālismam – tā laika dominējošajai ideoloģijai – dažādās valstīs bija visai atšķirīgas izpausmes un tam piemita daudzas sejas. Caur saturiski un arī ģeogrāfiski daudzpusīgo atsauču kaleidoskopu ieraugāmas jaunas iespējamās paralēles un līdzības sociālisma pieredzes tulkošanā mūsdienās.
Tulkojot atsauces II Rīgā būs apskatāma līdz 31. jūlijam, savukārt 2. augustā sāks savu ceļojumu pa Latvijas reģioniem.
Ieeja – bezmaksas