Jā, bankas ciniskma pārpilnais vadītājs Lavents visus šos gadus ir vazājis valsti un sabiedrību aiz deguna (par to izsmeļoši rakstīts kolēģa Askolda Rodina komentārā, tajā skaitā atceroties arī to, ka vienu tiesas spriedumu Lavents noraidīja, jo tas nebija latviešu valodā, bet tagad tiesas spriedumus viņam vajagot iztulkotus krievu valodā). Sodīšanu viņš ir pelnījis. Ja ļaudis ir neapmierināti, ka cilvēks nenonāks cietumā, jo pietiekami ilgi jau ir sēdējis (lai gan patiesībā itin bieži gulšņājis pa luksusa palātām slimnīcā), tad tas ir likuma jautājums. Ja sašutums ir par to, ka diez vai cilvēks patiešām samaksās tiesas piespriestos miljonus, tad arī tas ir likuma jautājums, un šķiet likumdevējs varētu mazliet paskatīties uz jautājumu par mantas norakstīšanu sievai, bērniem, mazbērniem un visiem pārējiem, jo tas nav jautājums par Laventu vien.
Taču vislielākais grēks visā šajā briesmīgajā epopejā tomēr ir pierakstāms tiem ļaudīm tālajos 90. gados, kuri perfekti labi zināja, ka Banka Baltija patiesībā ir finanšu piramīda. Pirmām kārtām tas ir sakāms par Latvijas bankas toreizējo vadītāju Eināru Repši. Plaši izslavētajam pasaules jaunākajam centrālās bankas vadītājam varbūt likums neļāva iejaukties privātbankas darbībā, nelika visās iespējamās avīzēs un citos informācijas līdzekļos tautu brīdināt pret acīmredzamo krāpniecību, bet no morāles viedokļa viņam tas bija jādara. Un ne jau viņam vienam. Arī Ministru kabinetā toreiz bija ļaudis, kurus Lavents vienkārši apžilbināja, lai neteiktu apveda ap stūri, un kauns viņiem.
Stāsts par Banku Baltija diemžēl lielākoties ir stāsts par cilvēku lētticību. Banka Baltija būtībā nekādi neatšķīrās no visiem auseklīšiem un citiem "investīciju fondiem", kuri saradās laikā pēc mežonīgā kapitālisma izveidošanas valstī, un cērpjamo aitu bija pietiekami daudz. Mūsdienās, paldies Dievam, kontroles mehānismi banku sektorā ir daudzreiz stingrāki, lai arī joprojām ne vienmēr gluži adekvāti tādos jautājumos, kā naudas atmazgāšana. Dārgi maksāja šī mācība, briesmīgi dārgi.
Jauku visiem dienu.