Pērn Latvijā notika vairāki augsta līmeņa pasākumi, kuros piedalījās gan pašmāju, gan ārvalstu eksperti, kas vienbalsīgi secināja, ka Latvijai ir jāmazina atkarība no Krievijas gāzes un jāattīsta valstī esošo atjaunojamo resursu izmantošana. Eksperti norādīja uz vietējo resursu – biomasas bagātīgajām ieguves iespējām un Eiropas līdzfinansējuma piesaisti koģenerācijas staciju izveidei.
Viens no iepriekšminētajiem pasākumiem notika pagājušā gada 7.aprīlī – konference “Energoefektivitātes veicināšanas politika Latvijā”. Konferences dalībniekus uzrunāja premjers Valdis Dombrovskis (JL), kurš savā uzrunā uzsvēra Latvijas enerģētiskās neatkarības stiprināšanas nozīmi. Runājot par turpmāko gadu nostādnēm premjers izteicās, ka liela uzmanība tiks veltīta „vietējo, pamatā atjaunojamo energoresursu plašākai izmantošanai”.
JL skaistie solījumi un reālie darbi nesakrīt, par ko tas liecina? Ja ar JL atbalstu tiks īstenots TEC-2 projekts, tad ir pamats domāt, ka Maskavas draugu loks Latvijas politikā ir izplatījusies ārpus jau zināmajiem – SC un TP.
Tec-2 projektā zināmu neizpratni rada arī fakts, ka dažu nedēļu laikā projekta izmaksas tika samazinātas par 20 miljoniem eiro. Manuprāt, tas liecina, ka projektā iesaistītās puses vismaz daļēji ir samazinājušas mākslīgo sadārdzinājumu. Iespējams, tas tika mērķtiecīgi plānots, lai maldinātu sabiedrību, proti, sākotnēji maksāja ļoti dārgi, bet ministrs Kampars ir panācis būtisku cenas samazinājumu, tagad ir izdevīgi. Manuprāt, projekta virzītāji mēģināja panākt, lai uzmanība no krievu gāzes lobēšanas tiktu pārcelta uz potenciāli „ietaupītajiem” miljoniem.
Pērn notikušajā Brīvības un solidaritātes fonda forumā Latvijas vadošie zinātnieki un enerģētikas eksperti ar precīziem aprēķiniem pierādīja, ka Latvijā jau šobrīd ir iespējams saražot pietiekami daudz biomasas, lai pilnībā attiekties no Krievijas gāzes. Turklāt, eksperti uzsvēra, ka koģenerācijas staciju izveide notiktu ar Eiropas finansiālo atbalstu un radītu tūkstošiem jaunu darba vietu.
TEC-2 360 miljonu eiro vērtais projekts sola radīt tikai 500 darba vietas.
Arī Andris Piebalgs, kas pamatoti uzskatāms par vienu no kompetentākajiem enerģētikas ekspertiem, daudzkārt ir paudis uzskatu, ka Latvijā nepietiekamā apmērā tiek izmantoti atjaunojamie energoresursi.
Vācijā, Zviedrijā, Igaunijā un daudzviet citur Eiropā sen tiek īstenota enerģētikas politika, kas veicina tautsaimniecības stabilu attīstību. Ja Latvja ietu šo ceļu, tad būtiski samazinātos arī imports, ko lielā mērā rada gāzes pirkšana no Krievijas, augtu eksports, kas ir labākās zāles mūsu ekonomikai. Ko mēs eksportētu? To pašu ko tagad, tikai daudz lielākos apmēros – biomasu.