Pagājusī vasara mūzikas gardēžiem bija nopietns pārbaudījums — vai ik nedēļu Rīgā uzstājās pasaules klases mākslinieki, un dažbrīd sprīdis starp koncertiem bija tikai pāris dienu. Arī paši koncertu organizatori atzīst, ka šī vasara bijusi visintensīvākā Latvijas koncertdzīves vēsturē. Lai noskaidrotu, kāda ir emocionālā bilance pēc koncertu sezonas pasākumu rīkotāju vidū, TVIzklaide uzdeva šo jautājumu lielākajiem Latvijas koncertu organizatoriem: FBI, Baltic Music Group, Positivus Music, Makroconcert un Urbania Group.
Klausītājam jāizaug
"2008.gada vasara bija līdz šim augstākais Latvijas koncertdzīves punkts," atzīst FBI sabiedrisko attiecību speciālists Kristaps Kārkliņš. Viņš stāsta, ka tik intensīva lielo ārvalstu mūzikas zvaigžņu koncertēšana Latvijā vēl nav pieredzēta — viņa pārstāvētajai kompānijai tas bija izaicinājums. Līdzīgi izsakās arī Baltic Music Group direktors Lauri Laubre, kurš uzskata, ka šovasar koncertu dzīve bijusi "par karstu". Tas arī beidzot latviešu mūzikas dzīves veidotājiem ļāvis apzināties realitāti — tirgus ir neliels, tādēļ viss nebūt nav iespējams. "Esmu pārliecināts, ka nekad vairs Baltijas valstīs nebūs tik daudz koncertu tik īsā laika periodā. Šī vasara bija mūzikas mīļotāju paradīze," prognozē L.Laubre. Taču viņš arī uzsver, ka, iespējams, pavisam drīz mūzikas cienītāji Baltijā sāks novērtēt tieši mūziku, ne tikai spīguļojošus šovus, un dos priekšroku muzikālām kvalitātēm, ne ārišķībām. Arī Positivus Music vadītājs Ģirts Majors aizgājušo vasaru novērtējis kā ļoti saspringtu — vairāki koncerti notikuši ar finansiāliem zaudējumiem. Savukārt Makroconcert pārstāve Inese Rutkovska uzskata, ka sezonas laikā vilties nav nācies, jo arī par kvalitatīviem mazāka mēroga koncertiem bijusi pietiekama interese.
Kā veiksmīgākos koncertus pagājušajā sezonā mūzikas pasākumu organizatori min Kailijas Minogas koncertu (Baltic Music Group), Sigur Ros (Positivus Music), Sex Pistols (Urbania Group), Metallica (FBI) un Seal (Makroconcert). Jāpiemin arī festivāls Positivus AB, kas Salacgrīvā pulcēja vairākas pasaules mēroga zvaigznes, Fatboy Slim un Manic Street Preachers ieskaitot. Taču Urbania Group pārstāve Vita Šteina pamatoti norāda, ka neesot iespējams izvērtēt koncertus noteiktā skalā, jo katrai grupai vai mūziķim ir savi fani, kuriem attiecīgā mūzika ir nozīmīga. Un, jo ekskluzīvāka, nobriedušāka mūzika, jo smalkāk izsijāts klausītāju loks. Šovasar to kā uz delnas pierādīja vairāku augstākā ranga mākslinieku koncerti, kuri tomēr nesavāca pilnas skatītāju rindas. Te var minēt Kīta Emersona koncertu (Baltic Music Group) Kongresu namā, kā arī FBI rīkotos Lū Rīda un Boba Dilana koncertus. Kā atzīst K.Kārkliņš, "kamēr cilvēki neiepazīs šādu mūziku, nekas nemainīsies, tādēļ šos koncertus norakstīsim investīcijās".
Zvaigžņu birums nerimsies
Par nākotnes plāniem vēl pāragri runāt — lielākajai daļai koncertaģentūru iestrādes jau ir, taču, līdz noslēgts līgums ar mākslinieku, viņa vārds atklāts netiks. FBI šoruden — 12.septembrī — vēl organizēja rokmūzikas klasiķu R.E.M. koncertu Arēnā Rīga, taču informācija par nākamās sezonas plāniem būs tikai vēlā rudenī vai pat ziemā. Savukārt L.Laubre atklāj, ka turpmākie Baltic Music Group plāni ietver klubu koncertu attīstīšanu. "Mums šķiet, ka nevajadzētu pievērst uzmanību tikai lielajiem koncertiem — pasaulē ir ļoti daudz interesantu mākslinieku, un nav nepieciešams vest uz šejieni tikai superzvaigznes," uzskata L.Laubre. Rudenī un ziemā var gaidīt rokgrupas, kas uzstāsies intīmākā atmosfērā, un arī biļetes būšot lētākas, tiesa gan, par 2009.gada koncertiem runāt vēl esot pāragri. Positivus Music šogad uz Latviju vēl vedīs Žanu Mišelu Žāru, tiek plānots arī viens mazāks koncerts decembra sākumā. Urbania Group aicinās trīsdesmitgadniekus atgriezties tīņa gadu noskaņās — novembra beigās Arēnā Rīga notiks pasākums Back to 90, kur uzstāsies deviņdesmito gadu zvaigznes Haddaway, Dr.Alban, 2 Unlimited un Culture Beat. Makroconcert vēl šogad organizē divu rokmūzikas leģendu — The Scorpions un The Orchestra (grupa, kurā apvienojušies Electric Light Orchestra un un ELO Part II dalībnieki) — koncertus, kā arī dziedātājas Keitijas Meluas uzstāšanos.
***
Madonna
K.K.
Diez vai šeit ko nepieciešams komentēt — tas vienkārši pašlaik nav iespējams. Starp tikai nedaudz vairāk kā desmit koncertu norises vietām Eiropā, kuru vidū pamatā ir metropoles un pilsētas ar milzīgām uzstāšanās iespējām, Rīgai patlaban nav vietas. Analizējot Baltijas aspektu, nav pat nozīmes Tallinas 80 000 estrādei. Var uzskatīt, ka Kailijas uzstāšanās jau bija zināms sasniegums (protams, popmūzikas lauciņā), bet Madonna ir vismaz 10 reižu lielāks projekts. Minoga šogad uzstājās arēnās, savukārt Madonna spēlē stadionos, milzīgās pludmalēs un lidostās — tas ir pilnīgi cits stāsts, un tur nav absolūti nekādu paralēļu. Baltija tam vēl nav gatava.
L.L.
Neiespējami, ja nepiesaista milzīgu sponsoru vai arī lēdija nenolemj sniegt labdarības koncertu.
U2
K.K.
Kamēr grupas pārstāvji Baltijas tirgu neuzskatīs par vērā ņemamu Eiropas sastāvdaļu, tikmēr nekas nemainīsies. Grupa pēdējās turnejās mūsu reģionā uzstājusies ļoti maz (tuvākie koncerti Zviedrijā un Polijā, nav koncertējuši pat bagātajā Krievijā), tas liecina par citām prioritātēm. Galu galā teju jebkura pasaules valsts vēlas uzņemt slavenos īrus savās metropolēs, tāpēc smaga izvēle ir arī grupai. Tomēr brīnumi notiek. Turpināsim cerēt, ka U2 meklēs jaunus izaicinājumus un vēlēsies apgūt jaunus tirgus.
L.L.
Iespējams, jo šie mākslinieki šeit tiek gaidīti jau ļoti ilgi. Tiesa gan, es personīgi uzskatu, ka daļu slavas spozmes viņi atstājuši deviņdesmitajos gados, kad bija grupa nr.1 pasaulē.
Deivids Bovijs
K.K.
Līdz šim mūziķa pārstāvjiem nav bijis intereses iekļaut Baltiju turnejas sarakstā. Tomēr koncertu bizness pie mums strauji attīstās, tāpēc šāds koncerts vairs nešķiet tik nereāls kā agrāk, kad nebija arī piemērotas norises vietas. Deivids Bovijs ir elites klases mākslinieks, un rīkotājam būs jāuzņemas milzīgs risks, jo nekad nevar skaidri izzināt, cik konkrētais mākslinieks katrā valstī nozīmē. Ierakstu pārdošana Baltijā nesniedz skaidru atbildi — drīzāk norāda uz tendencēm.
L.L.
Varbūt. Mākslinieks ir ļoti interesants, taču vienlaikus arī ļoti dārgs. Turklāt Bovijs turnejās nedodas un sniedz vienīgi ļoti ekskluzīvus koncertus.
Radiohead
K.K.
Šķiet, grupa tik rūpīgi izvēlējās savas jaunākās turnejas pieturas vietas, lai starp koncertu norises vietām būtu pēc iespējas mazāks attālums, ka Rīga būtu īsts ekscesa punkts Radiohead grafikā. Eiropā koncertu bija pamaz, un galvenokārt grupa spēlēja lielos festivālos par pietiekami lielu honorāru, un pat ārvalstu presē parādījās komentāri par dārgajām koncertu biļetēm.
L.L.
Iespējams.
Oasis
K.K.
Grūti pateikt, kas mūsdienās notur interesi par Oasis — vai tā ir brāļu Galaheru nemitīgā mūzikas biznesa komentēšana — lamāšana vai viņu radītā mūzika. Grupa plāno doties jaunā, apjomīgā turnejā, un hitu bagāža ir pietiekama, lai koncertētu pat stadionos. Laiks rādīs, cik lielas ir mūziķu ambīcijas un vai viņiem atliks laiks arī Baltijai.
L.L.
Šaubos. Esam jau piedāvājuši grupu promotēt, taču ir viena problēma. Oasis ir briti, un visas Lielbritānijas lielās grupas, lai arī tiek uzskatītas par mūzikas milžiem dzimtenē, ārpus tās robežām atrodas jau pavisam citā līmenī. Mums ir grūti piedāvāt tādu naudas summu, kādu mūziķi prasa. Taču reizēm izdodas vienoties, piemēram, šovasar Tallinā uzstājās Franc Ferdinand, līgums bija izdevīgs abām pusēm, un mākslinieki nospēlēja lielisku koncertu 15 tūkstošiem cilvēku. Taču samaksa bija 10 reižu mazāka, nekā viņi saņemtu dzimtenē.
Coldplay
K.K.
Sāpīgi, bet šīs lieliskās britu grupas koncerts, popularizējot savu jaunāko albumu, Rīgai iet secen, taču tur nu neko nevar izdarīt. Iespējams, pie vainas ir bagātīgā koncertu vasara, un rīkotāji vairs nevēlējās uzņemties papildu risku, jo Latvijā šogad netrūkst līdzvērtīga kalibra viesmākslinieku. Iespējams, organizatori bija pārāk piesardzīgi un nespēja ieinteresēt grupu. To mēs nekad neuzzināsim, bet grupa noteikti koncertēs vēl, un kas zina…
L.L.
Iespējams, lai arī Coldplay mūzika ir pārāk skumja, lai to atskaņotu ļaužu pūļiem, taču es pats personīgi to dievinu. Grupu mīl bērni, cilvēki, kuri ir iemīlējušies, un tā tālāk…
Nine Inch Nails
K.K.
Pilnīgi iespējams, ja vien grupas plāni ietvers mūsu reģionu.
L.L.
Iespējams, taču neesmu pārliecināts, cik labi viņiem šeit klāsies.
Red Hot Chilli Peppers
K.K.
Ņemot vērā, ka grupai šobrīd ir radošā pauze, nav iespējams neko komentēt, jo nav skaidrs, vai un kad grupa atsāks koncertēt.
L.L.
Iespējams, taču grupa pagaidām nedodas koncertturnejās. Kad tā atgriezīsies ar jaunu albumu, paskatīsimies. Šie mūziķi visur ir lielas zvaigznes, tādēļ varētu būt samērā dārgi viņus atvest uz šejieni, taču kādu dienu, kad ekonomiskā situācija būs labāka un cilvēki būs gatavi par biļetēm uz pasaules rokmūzikas super–zvaigžņu koncertu samaksāt vairāk, tas varētu notikt.
Iron Maiden
K.K.
Mūziķi plāno arvien vērienīgākas turnejas, jo, krītoties ieņēmumiem no ierakstu pārdošanas, tos iespējams kompensēt ar veiksmīgām turnejām, kas nav tikai koncertu biļetes, bet arī, piemēram, suvenīru tirdzniecība. Grupa tagad atrodas stadionu turnejā un pēc tam atgriezīsies arēnās. Jāatzīmē, ka FBI jau agrāk ir rīkojusi grupas Iron Maiden koncertu, tiesa, Igaunijā un pirms astoņiem gadiem.
L.L.
Igaunijā viņi reiz jau uzstājās — ne pārāk veiksmīgi.
Britnija Spīrsa
K.K.
Par šo mākslinieci, kuru pēdējos gados vajā neveiksmes, pagaidām grūti kaut ko teikt. Pašlaik viņa strādā pie jauna materiāla un, iespējams, pēc tam dosies arī koncertturnejā, taču šobrīd viņas uzstāšanās Latvijā nešķiet ticama, gluži vienkārši tā iemesla dēļ, ka turneja, šķiet, būs kompakta.
L.L.
Ar biksītēm vai bez? Es esmu samērā skeptiski noskaņots pret māksliniekiem, kuri no mūziķiem kļūst par slavenībām. Tā ir loterija — minēt, vai cilvēki nāks uz koncertu, lai klausītos mūziku, vai arī tādēļ, lai redzētu, kā viņa parāda krūtis vai neķītri izrunājas. Un vai viņi pirks biļetes? Tas ir bīstami, un es cenšos izvairīties no šādiem pasākumiem. Taču viss atkarīgs no pareizā momenta.
Mākslinieki izvēlēti, pamatojoties uz lasītāju aptauju portālā diena.lv. Prognozes izsaka lielāko koncertaģentūru Baltijā pārstāvji — Kristaps Kārkliņš (F.B.I.) un Lauri Laubre (Baltic Music Group).