Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +6 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 17. novembris
Uga, Hugo, Uģis

FOTO: Hermanis Ķelnē pirmizrāda Oblomovu

Latviešu režisoram Alvim Hermanim Oblomovs ir jau trešais kopdarbs ar Ķelnes teātri (te iestudētas izrādes Kabalas noslēpumi/Die Geheimnisse der Kabbala un _Ķelnes piedzīvojums/Kölner Af_färe), kurš patlaban piedzīvo radošo renesansi – pērn Schauspiel Koeln ietekmīgā Vācijas izdevuma Theater Heute 100 kritiķu aptaujā atzīts par labāko teātri visās vācu valodas valstīs. Pirmizrāde, kas notiks 11.februārī ir Iwan Alexandrowitsch Gontscharow – OBLOMOW, tātad – šķietami hrestomātisks krievu literatūras klasikas darbs.

Wann soll man denn leben? Kad tad sāksies tā īstā  dzīve? – šāds izmisīgs jautājums rotā ne tikai izrādes Oblomovs plakātu Ķelnes pilsētas teātrī, kura zālē Kalk Ivana Gončarova (1812 – 1891) romāna inscenējumu iestudējis režisors Alvis Hermanis kopā ar mūsu tautiešiem – mākslinieci Kristīni Jurjāni (scenogrāfija un kostīmi) un Gundaru Āboliņu (teksta apjoma ziņā milzīgajā un teju četru stundu izrādes no skatuves nenokāpjošā Oblomova lomā).

"Īstās dzīves" jēgas meklējumi ir izrādes eksistenciālā vadtēma. Kad tad cilvēks lai dzīvo? – taujā Gončarova omulīgais varonis Oblomovs, kurš, atšķirībā no sava radītāja – rakstnieka gandrīz nekad nelien laukā no gultas, ir iekapsulējies savā mikropasaulē, sapņo, pārdzīvo, reflektē, bet arī bīstas no tuviem kontaktiem ar līdzcilvēkiem, nemaz nerunājot par tādu ekstrēmu, kā ceļojums apkārt pasaulei, kādu kuģī Pallāda no 1852.līdz 1855.gadam paveica literāts Gončarovs, kļūdams par pirmo krievu rakstnieku-pasaules apceļotāju.

Taču jau kopš romāna Oblomovs izdošanas brīža 1859.gadā tā centrālo varoni pavada nelāga liga – tiek uzskatīts, ka Oblomovs ir teju metafiziskā krievu slinkuma, gara kūtrības jeb tā dēvētās "oblomovščinas" iemiesojums, – un lai šāds uzskats iesakņotos arī "modernā cilvēka" apziņā, daudz darījusi arī slavenā Ņikitas Mihalkova filma Dažas dienas I. I. Oblomova dzīvē (1979) ar Oļegu Tabakovu galvenajā lomā.

Savukārt, Alvis Hermanis radikāli nepieņem Oblomovu kā "tādu omulīgu bezdarbīgi trulu Brežņevu, kāds bija Mihalkova filmas traktējumā" un uzskata, ka Gončarovs šajā tēlā ietvēris daudz apjomīgāku vēstījumu – Oblomovs ir oriģināls domātājs, viņš ir "dabiskais cilvēks", tīrradnis iepret rosīgajiem, merkantīli racionālajiem XX gadsimta pilsoņiem-darītājiem. "Oblomovs nepieņem to neirotisko gadsimtu, kas viņam brūk virsū un šajā ziņā viņa vecmodīgums, dabiskais laiskums man ir daudz simpātiskāks". Par skatītāju reakciju un izrādi – lasiet nākamās nedēļas Kultūras Dienā.

2011.gada rudenī cita, no Ķelnes atšķirīga Oblomova versija gaidīs skatītājus arī Jaunajā Rīgas teātrī, kur titullomās varēsim salīdzināt Ģirtu Krūmiņu ar Gundaru Āboliņu. 2012.gadā Hermanis strādās vēl pie viena krievu klasikas darba – Minhenes Kammerspiele režisēs vienu no strīdīgākajām lugām XX gadsimta dramaturģijā – Maksima Gorkija Vasa Žeļeznova.

Bet tuvākās Oblomow izrādes Ķelnē notiek 12., 14., 15., 16., 24. 25. 26.. 28.februārī, 1., 2. martā. plkst. 19-os. Biļetes pasūtāmās - http://www.schauspielkoeln.de

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja