Lācis pazīstams kā režisors, kura izrādēs skatuvi līdzvērtīgi apdzīvo gan aktieri, gan lelles. Režisora vizītkarte ir izrāde Novakars. Kopsavilkums Latvijas Nacionālajā teātrī, par kuru viņš saņēmis Spēlmaņu nakts spilgtākās debijas balvu. Iestudējuma Runcis zābakos pirmizrāde paredzēta 9. februārī, portālam Kulturasdiena.lv stāsta Liepājas teātra literārā padomniece Zanda Borga.Režisors M. Lācis saka: „Visa mana darbība ir vērsta uz to, lai objektu teātris paplašinātos un arvien biežāk parādītos profesionālajos teātros. Domājot par Runci zābakos, man uzreiz bija skaidrs, ka galvenais varonis - Runcis - būs lelle.”M. Lācis pēc profesijas ir leļļu un dramatiskā teātra aktieris, pēc studiju beigšanas iestājās režijas maģistros, jo sapratis, ka vēlas iestudēt pats savu izrādi. „Pirmos gadus studējot, īsti nesapratu, ko daru. Vai lelle ir tikai tas nieciņš, ko uzmauc uz rokas un kustina aiz širmja? Tad, pabraukājot apkārt pa pasauli un dažādiem festivāliem, sapratu, ka lelles izrādēm var piešķirt citas dimensijas. Klasiskais leļļu teātris mani nesaista. Interesē tieši sintēze starp lellēm un aktieriem, leļļu un dramatisko teātri. Turklāt izrādē nebūs lelles bīdīšana no viena punkta uz otru. Galvenais varonis būs gandrīz, kā dzīvs un kustēsies kā čūska,” stāsta M. Lācis.Runcim uz Liepājas teātra skatuves atdzīvoties palīdzēs aktieri Marģers Eglinskis, Gatis Maliks un Pēteris Lapiņš, kuriem šī ir pavisam jauna pieredze. „Aktieri tika iemesti lielā straumē, bet es esmu apmierināts ar to, ko un kā viņi dara. Viņi tiek galā labāk, nekā es cerēju. Mans mērķis ir panākt to, ka aktieri vada lelli ar tik precīzu plastiku, lai skatītājiem ne brīdi negribētos paskatīties uz lelles vadītājiem,” norāda M. Lācis.
Stāstu par Runci zābakos atpazīs ikviens, galvenās sižeta līnijas nav mainītas - tas vēstī par Runci, kurš ar savu gudrību palīdz saimniekam tikt gan pie mantas, gan iekarot princeses sirdi. Dramaturgs A. Kalnozols materiālu gan nedaudz radoši pārstrādājis, piešķirot pasakas varoņiem savdabīgas īpašības, piemēram, Edgara Pujāta atveidotais karalis ir liels saldummīlis, tāpēc viņam no saldumu ēšanas matu vietā sākusi augt cukurvate; Madaras Melnes princese ir tik ļoti pārlasījusies grāmatas, ka viņai nepieciešamas milzīgas brilles, lai kaut ko redzētu.
„Strādāju tā, lai interesanti būtu ikvienam - lai vecākiem, vecvecākiem, klases audzinātājiem un arī lielākiem bērniem nebūtu kā garlaicības pienaglotiem jāgaida starpbrīdis vai izrādes beigas,” pasmaida režisors.