17.jūnijā un 18.jūnijā Rīgā tiks rādīta Leonīda Desjatņikova opera "Rozentāla bērni", kuras libreta autors ir Vladimirs Sorokins, bet režisors - Eimuts Ņekrošus. Operas izrādes Maskavā sacēla plašu protestu vērtu jau pirms tās pirmizrādes.
Padomju zinātnieks Alekss Rozentāls veicis piecu dižāko komponistu klonēšanu, un Vāgnera, Čaikovska, Musorgska, Verdi un Mocarta dublanti nokļūst 20.gadsimta Krievijā. Komponisti, kas pēc klonēšanas kļuvuši brāļi, izdzīvo komunistiskās "padomijas" un "perestroikas" reālijas. Pēc profesora Rozentāla nāves nevienam nevajadzīgie komponisti Maskavā kļūst par ielu muzikantiem. Mocarts iemīlas prostitūtā Taņā, Verdi palīdz izpirkt meiteni no sutenera verdzības, savukārt suteners kāzās pievieno ēdienam indi. Izdzīvo tikai Mocarts, jo viņam ir imunitāte pret indēm.
Cilvēciskās drāmas operā "Rozentāla bērni" veiksmīgi sadzīvo ar asprātīgām alūzijām par galveno varoņu mūzikas stiliem, veidodamas ironiski un viltīgi uzbūvētu intelektuālu rēbusu.
Negaidītu ažiotāžu Maskavā izpelnījies arī Pētera Čaikovska operas "Jevgenijs Oņegins" iestudējums Lielajā teātrī Dmitrija Čerņakova režijā, ko rādīs 21.jūnijā un 22.jūnijā. Slavenā operdziedātāja Gaļina Višņevska šī iestudējuma dēļ pat atcēla savas jubilejas svinības Lielajā teātrī.
Operas darbība risinās pie liela ovāla galda 19.gadsimta viesistabā. Sižets palicis nemainīgs, tomēr Tatjana D.Čerņakova iestudējumā ir pārjūtīga būtne, Olga - ļauna māsa, duelis izskatās pēc joka, kurā vienā pistolē nejauši gadās liktenīgā lode.
19.jūnijā LNO Beletāžas zālē notiks Lielā teātra mākslinieku kamermūzikas koncerts, bet 20.jūnijā Lielā teātra mākslinieki sniegs koncertu Dzintaru koncertzālē.