februārī plkst.20 ar pašu autoru pie diriģenta pults. Komponists, kurš bieži pats diriģē savus skaņdarbus un to skaitā arī operas, tagad debitē pie Ņujorkas Metropolitēna operas diriģenta pults.1972.gada februārī ASV prezidents Ričards Niksons devās uz Ķīnu, lai tiktos pārrunās ar Ķīnas Tautas republikas līderiem: komunistiskās partijas priekšsēdētāju Mao Dzedunu un premjeru Džou Eņlaju. Niksona vizīte bija pirmais augsta līmeņa ASV un Ķīnas Tautas Republikas kontakts vairāk nekā divdesmit gadu laikā, un tas pieteica jaunu ēru Vašingtonas un Pekinas attiecībās: ASV izdevās uzlabot attiecības ar Ķīnu un tādējādi aukstā kara apstākļos iegūt stratēģisku pārsvaru pār Padomju Savienību. Par operas doklumentāli politisko saturu liecina jau pirmais Niksona dziedājums operas pirmajā ainā, ar zīmīgo tekstu: "Kas ir mūsu ienaidnieki? Kas ir mūsu draugi?"“Niksona un Mao tikšanās ir mitoloģisks brīdis pasaules vēsturē, jo sevišķi Amerikas vēsturē,” saka Pulicera prēmijas ieguvējs, komponists Džons Adamss, kura novatoriskajā operā “Niksons Ķīnā” mākslinieciski interpretēts šis svarīgais starptautisko attiecību notikums. Tāpēc šī opera pārstāv XX un XXI gadsimtā aktuālo, tā dēvēto dokumentālā teātra žanru. Tajā Dž.Adamss radījis arī operas "Atomdoktors" (par atomfiziķi, atombumbas izgudrotāja un tās izgatavošanas projekta vadītāja Roberta Openheimera iekšējo, faustisko drāmu) un kameroperu "Klinghofera nāve", kuras libreta uzmanības centrā - terorakts uz kuģa.
Operu “Niksons Ķīnā” Džons Adamss sacerēja sadarbībā ar savu domubiedru mākslā, režisoru Pīteru Selarsu un libreta autori Alisi Gudmenu. Pasaules pirmizrāde notika 1987.gadā Hjūstonā un mūzikas valodā sajūsmināja ar tobrīd aktuālā minimālisma strāvojuma apvienojumu ar krāšņām stilizācijām, kas ataino laikmetu —piemēram, bigbendu muzicēšanu, kāda skanēja Niksona prezidentūras laikā.
Arī režisoram Pīteram Sellarsam, kurš iestudēja šīs Adamsa operas pasaules pirmuzvedumu Hjūstonā, jauniestudējums Metropolitēna operā ir debija ASV galvenajā operteātrī. Viņš ap sevi sapulcējis visu pasaules pirmizrādes veidotāju radošo komandu, kurā ietilpst scenogrāfe Adriana Lobela, kostīmu māksliniece Dunja Ramicova, gaismu mākslinieks Džeimss F.Ingalss un slavenais amerikāņu horeogrāfs, mūsdienu postmodernā baleta meistars Marks Moriss.
Titullomu atveidos Džeimss Madalena, kurš dziedāja Ričarda Niksona lomu pasaules pirmizrādē 1987. Gadā un sekojošajos uzvedumos citos pasaules opernamos. Mao Dzedunu savukārt atveidos Roberts Brubeikers, Henrija Kisinžera lomā redzēsuim Ričards pols Finks, Džou Eņlaju atveido Rasels Brauns. Operas libretā un arī vēsturiskajā notikumā nozīmīgas ir arī sieviešu, abu lielvalstu vadītāju dzīvesbiedru lomas. Ar ASV pirmās lēdijas Petas Niksones lomas atveidojumu Dženīsa Kelija debitē uz Ņujorkas Metropolitēna operas skatuves, vokāli ārkārtīgi grūto Mao dzīvesbiedres Dzjanas Cjinas lomu – koloratūrsoprāna partiju dzied Ketlīna Kima.