Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Sestdiena, 28. decembris
Inga, Irvita, Ivita, Ingeborga

Atkal Kisindžers

No dzīvi esošajiem diplomātiem, iespējams, neviens nav tik bieži aprakstīts kā  Henrijs Kisindžers, ko mēdz dēvēt par 20.gadsimta Bismarku, ar norādi uz rūdīto reālpolitiķi un Vācijas apvienotāju. Pēdējās divas grāmatas Kisindžera "sērijā" ir Kissinger's Year. 1973, ko sarakstījis Alisters Horns un The Eccentric Realist, kuras autors ir Mario Del Pero.

Ne viens, ne otrs neapraksta Kisindžeru kā visvarenu tēlu, taču abi uzsver viņa pamatīgo starptautisko ietekmi. Abi autori arī ir vienisprātis, ka Kisindžera panākumi sakņojas viņa spējā izmantot iekšpolitikas problēmas starptautiskās politikas mērķos, politikas inovācijā un savas karjeras veicināšanai.

Horna grāmata akcentē Kisindžera personīgos aspektus. Viņš apgalvo, ka Kisindžers 2004.gadā lūdzis viņam uzrakstīt biogrāfiju un devis bezprecedenta pieeju viņa arhīviem. Horns izmanto katru iespēju palielīties par pusdienām, ko viņš ieturējis kopā ar vareno valstsvīru, taču neatklāj neko nezināmu un pieturās pie standarta hronoloģijas, kurā fokusēts uz daudzajiem vienlaicīgajiem izaicinājumiem, ko Kisindžeram nācās konfrontēt 1973.gadā - kariem Tuvajos Austrumos un Vjetnamā, nepieciešamību mazināt spriedzi attiecībās ar PSRS, aizsākt attiecības ar Ķīnu un nodrošināt amerikāņu līderības turpinājumu Eiropā un Latīņamerikā. Līdzīgi kā daudzi citi pētnieki, Horns ir pamanījis, ka daudzos izšķirošos mirkļos – sevišķi 1973.gada oktobra beigās pieņemot lēmumu izsludināt kodoltrauksmi – Niksons bija mentāli paralizēts, iespējams, piedzēries. Horns uzskata, ka Niksona depresijas Kisindžeru padarīja neaizvietojamu. Viņš attaisno Kisindžera tendenci fokusēt uz personīgām attiecībām ar ārzemju līderiem, kas kalpoja īstermiņa ASV stratēģiskajiem mērķiem, taču grāva ilgtermiņa reģionālās intereses. Kisindžers atklāja rūdītus un noderīgus partnerus Mao Dzedunā un Anvarā Sadatā, taču izvēloties atbalstīt Pinočetu, viņš pārrēķinājās. 

Mario Del Pero grāmatā ir alternatīvs piegājiens – viņš mēģina pacelties pār personīgajam un fokusēt uz lielajām politiskajām idejām, kas motivēja Kisindžeru. Del Pero secina, ka amerikāņu ārpolitikas neveiksmes mudināja Kisindžeru atmest viltus cerības un pieņemt skarbu reālistisku redzējumu. Viņš mudināja amerikāņus atteikties no ilūzijām par savu izņēmuma stāvokli pasaulē un akceptēt nepieciešamību vest sarunas, iziet uz kompromisiem un pieņemt netaisnību pasaulē, kur Vašingtonas vara ir ierobežota. Tai pat laikā Kisindžera reālisms allaž ir ietvēris lielu dozu morālās misijas apziņas. Viņš allaž redzējis ASV kā glābējnāciju un romantiski uzskatījis, ka tai ir dieva dotas tiesības uz varu, kas dod gan pienākumus, gan privilēģijas.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja