Kad uz AB dambja vasaras garumā noritējuši dažādi specifiski masu pasākumi, kā ūdens F1 un pašdarināto lidaparātu konkurss, tas rudens ieskaņā atgriežas pie ikdienišķā ritma, kuru veido avangardiski kultūras pasākumi. No tiem Ūdensgabali ir uzticīgākais. Starptautiskais video un laikmetīgās mākslas festivāls ir kļuvis par sava veida atskaites punktu Latvijas, arī starptautiskajā videomākslā notikušajam. Šogad no 2. līdz 7.septembrim AB mākslas centrā Betanovuss un Noass tas noritēs astoto reizi.
Mākslu satikšanās
Ūdensgabali ir unikāla eksperimentālo filmu platforma, uz kura tiekas
skaņa, teksts, kustība un attēls. Šogad Noass ir pārbūvēts, apstākļi
māksliniekiem un skatītājiem būs labāki un plašāki. Darbība risināsies
darbnīcās, būs apskatāma darbu izstāde, un neizpaliks daudz
eksperimentālu performanču. "Šāgada jauninājums ir, ka darbosies vairāk
radošo darbnīcu un ka konkursa darbi ir izstādīti, nevis atrādīti
seansā," norāda Inga Uldriķe, festivāla organizatore. Skatei ir
atlasīti tādu mākslinieku kā Kriša Salmaņa un Arņa Balčus darbi. Viņus
vērtē ne mazāk pazīstami kolēģi, žūrijas dalībnieku vidū atrodami arī
Katrīna Neiburga un Gints Apsīts. Pēdējā festivāla Ūdensgabali diena
būs veltīta skaņu mākslai, kurai Noass ir ilgstoši kalpojis kā
mikroplatforma.
Taps uz vietas
Festivāls sastāv no konkursa un festivāla programmas, kā arī trim radošajām darbnīcām: Ineses Upenieces Need a CUE un Gija Gieskes vadītās Gameboy jeb geimboju kameras darbnīca, kā arī skaņu mākslas darbnīcas Skaņu telpa / Skaņu valoda, ko vada Patriks Makginlijs, Džons Grziničs un Maksims Šenteļevs. Radošo darbnīcu veikums tiks atrādīts festivāla galvenajās norises dienās no 5. līdz 7.septembrim — piektdien, sestdien un svētdien.
Festivālā dominēs videomākslas programmas. Pērno Ūdensgabalu konkursa galvenās balvas ieguvēja, kuratore Oļa Vasiljeva prezentēs programmu Rainbow Bietes, kura būs skatāma piektdien pulksten 21. Dienu vēlāk būs skatāma otra video mākslas programma, ko prezentēs Dragans Živančevičs, jauno mediju profesors no Novi Sadas universitātes. Piektdienas vakarā Laboratory of Stage Arts aicina visus piedalīties mākslas teletilta veidošanā starp Rīgu, Berlīni un Madridi. CUE ir atvērts ikvienam, kas kopā ar citiem vēlas veidot mākslu.
Sestdien, 6.septembrī, ar geimboju un paštaisītu sintezatoru palīdzību uzstāsies nīderlandiešu mākslinieks Gijs Gieske, svētdienas vakarā Džons Grziničs prezentēs radošajā darbnīcā Skaņu Telpa / Skaņu Valoda paveikto. Pašmāju elektroniskās mūzikas veterāns Soundmeccano un Patriks Makginlijs uzstāsies ar skaņas priekšnesumu. Vakaru noslēgs audiovizuālais priekšnesums Zīmētā skaņa jeb Soundrawing, kuru veidos elektroakustiskās improvizācijas projekts Bērnu rīts un Džojs Lāvs no Somijas sadarbībā ar grafiķi un mākslinieci no Vīnes Elffriede. Skaņu zīmēšanas pamatideja ir Ūdensgabaliem poētisks dialogs starp attēlu un skaņu, kura laikā zīmējums un skaņa top savstarpējā mijiedarbībā.