Jaunā bibliotēka tās lietotājiem šobrīd dod iespēju piekļūt vairāk nekā diviem miljoniem grāmatu, laikrakstu, karšu, skaņu ierakstu, fotogrāfiju, arhīvu dokumentu, manuskriptu, gleznu un filmu dažādās valodās no visu 27 ES dalībvalstu nacionālo bibliotēku, arhīvu, muzeju un citu kultūras iestāžu, kopumā vairāk nekā viena tūkstoša institūciju, fondiem.
Taču jau drīz pēc mājaslapas atvēršanas ceturtdien to nācās uz laiku slēgt, jo tās serveru darbu pārslogoja lielā interneta lietotāju interese.
Eiropas digitālā bibliotēka pašlaik darbojas izmēģinājuma variantā. Līdz 2010.gadam, kad tās mājaslapa uzsāks pilnvērtīgu darbu, tā plāno sniegt pieeju 10 miljoniem digitālo vienību. Pagaidām aptuveni puse no pieejamajiem diviem miljoniem materiālu atrodas dažādu Francijas kultūras iestāžu īpašumā.
Sākotnēji plānots, ka "Europeana" nodrošinās piekļuvi tādiem ierakstiem, uz kuriem neattiecas autortiesību aizsardzības likumi.
Eiropas Komisija (EK) informēja, ka tā jau uzsākusi sarunas ar kultūras iestādēm, autortiesību īpašniekiem un tehnoloģiju uzņēmumiem par to, kādā veidā saviem krājumiem pievienot materiālus, kuru autortiesības ir aizsargātas.
Vienotajai Eiropas bibliotēkai "Europeana" materiālus gādājusi arī Latvijas Nacionālā bibliotēka, Igaunijas Nacionālā bibliotēka un Viļņas Universitāte.
"Europeana" projekta izmaksas gadā sasniedz 2,5 miljonus eiro (1,8 miljonus latu).