Pāvels Jurjāns, viens no čempionāta organizētājiem, atzīst, ka lielākoties jau pieaugušie, kas aizraujas ar galda spēlēm, "no malas šķiet bišķiņ jocīgi". Taču, viņaprāt, tā ir lieliska izklaide un relaksācija draugu lokā.
Hobijs kā ikdiena
Pats Pāvels aizrauties ar galda spēlēm sācis jau bērnībā, tolaik gan bijušas pieejamas vien pašas vienkāršākās spēles — Cirks, Ričuračs, Monopols… Lai dzīve kļūtu interesantāka, dažas arī izgudrojis pats, tiesa gan, vienīgais, kurš tajās varēja uzvarēt, bija jaunais spēļu radītājs. Bērnība beidzās, tur arī palika aizrautība ar spēlēm. Līdz deviņdesmito gadu sākumā Pāvels tika pie pāris spēlēm no ASV — Scrabble un Pictionary, ar to arī pavērusies jauna pasaule, taču vien hobija līmenī. 2003. gadā Pāvels iepazinies ar Katanas ieceļotājiem. "Biju kā ar bomi pa galvu dabūjis — sapratu, ka tik daudz kas spēļu jomā palaists garām…" atceras Pāvels, kā viņam, sākot pētīt, kas šajā jomā īsti notiek pasaulē, gandrīz vai iestājies šoks. "Vesela pasaule ar brīnišķīgiem ļaudīm, kas nebūt nav frīki, bet gan interesanti cilvēki," Pāvels Jurjāns atklāj, ka spēļu radītāju vidū ir gan loģistikas speciālists, gan Eiropas kosmosa aģentūras inženieris!
Tā pamazām hobijs kļuvis par ikdienas nodarbi — kopā ar vēl diviem draugiem nolēmuši, ka Katanas ieceļotājus jālatvisko. Tā kā sadarbības partnerus atrast bijis grūti, puiši nolēmuši, ka paši spēli gan izdos, gan izplatīs. Sākuši ar vienu spēli, pamazām iekarojuši arī pārējo Baltijas valstu tirgu, parādījušies Katanas ieceļotāju "paplašinājumi", Carcassonne… Četros gados sākotnējais hobijs pārvērties plašā izplatīšanas tīklā, atvērts spēļu veikals Ludo Kr.Barona ielā, pavisam drīz durvis vērs līdzīgs veikaliņš Tallinā, notikuši vairāki čempionāti, nākamgad ir doma rīkot galda spēļu festivālu…
Nepārtraukts pārdzīvojums
Taču kas ir tas īpašais, kas arī pieaugušajiem liek atgriezties bērnības spēļu pasaulē? "Spēle ir neparasts piedzīvojums," apgalvo Pāvels Jurjāns, kurš tic, ka viņa uzsāktā galda spēļu popularizēšana palīdz cilvēkiem atvērt durvis uz citu pasauli. "Latvijā, tāpat arī citur pasaulē, cilvēki ir izslāpuši viens pēc otra sabiedrības, taču ir grūti to pateikt ar vārdiem. Un galda spēles ir kā līme — iemesls satikties, būt kopā, nerunājot par ikdienas problēmām," domā Pāvels Jurjāns, uzsverot, ka galda spēles no citām kopīgām izklaidēm atšķiras ar nepārtrauktu līdzpārdzīvojumu — ja kompānija aiziet noskatīties filmu, pēc tam jau var parunāties par redzēto, taču skatīšanās laikā valda klusums. Ar spēlēm ir savādāk. Spēlējot "sporta režīmā", viena spēle aizņem apmēram pusotru stundu, taču, ja Katanas ieceļotājus spēlē mājas ballītē, pa starpu cepot maizītes un apmainoties ar jaunumiem, tā var izstiepties pat trīs stundu garumā.
Pagaidām Katanas ieceļotāju čempionātam pieteikušies 120 cilvēku, taču pieteikšanās vēl turpināsies līdz 28.augustam. Visi cīnīsies par galveno balvu — iespēju piedalīties Katansa ieceļotāju pasaules čempionātā. Tiesa gan, tas notiks vien 2010.gadā, tādēļ organizatori īpaši nepacietīgam uzvarētājam piedāvās alternatīvu — doties uz spēļu Meku — Eseni jau šogad, tur notiks lielākā galda spēļu izstāde pasaulē.
***
Čempionāts
30.un 31.augustā Rīgas Skolēnu pilī. Dalības maksa — Ls 10, pieteikties var www.prataspeles.lv.