Kas kopīgs Heinriha Erharda hesiem un mazajiem hesiem? Abi ir biznesa projekti. Ar ko Heinriha Erharda hesi atšķiras no mazajiem hesiem? Ar vides kvalitātes vietu to īpašnieku vērtību skalā: Latvijas mazo hesu īpašniekiem par vidi bieži vien ir bijis nospļauties, kamēr valsts nepiespiež, turpretim Heinriha Erharda HE’s restorānos, lai gan tie veidoti nevis dabā kā mazie hesi, bet Rīgas pagrabos un citās krogustelpās, zaļumi un tīra vide ir viena no Erharda markas galvenajām sastāvdaļām gan interjerā, gan ēdienkartē. Viņa pirmais krogs Rīgā pēc atgriešanās no mācekļa gadiem, pavadītiem Ņujorkas un Parīzes mišelinzvaigžņotos restorānos, bija zaļš pat nosaukumā – Botanica – un izskatījās tik labi, ka Erharda krogu apzaļumošanas pieredzi nošpikoja ne viens vien Rīgas centra iestādījums.
Botānikas diemžēl vairs nav, taču Erhards pats ir palicis un izvērsies. Bez Āzijas iespaidu inspirētā restorāna Cotton un Strēlnieku ielas sākumā atrodamās Priedaines, no kuras apmeklējuma man joprojām garšas atmiņas augstajā plauktā palicis tur arī līdznešanai dabūjamais truša pīrāgs, tagad viņa zaļumi un gardumi atrodami vietā, kas ilgu laiku bija teju vienīgais krogs Vecrīgā, kurā nebaidījās spert kāju trimdas latvieši, – viesnīcas restorānā Radi un draugi Mārstaļu un Grēcinieku ielas krustojumā. Jauno restorānu tā arī sauc – HE’s. No priekšgājēja tas ir saglabājis miera un plašuma sajūtu, toties interjers kļuvis izsmalcinātāks (un ne jau tikai tāpēc, ka sienas rotā operdzīvei veltītas fotogrāfijas, turklāt opera mums tagad, kā zināms, ir ne tikai cēlu, bet arī stipri pazemu kaislību vieta). Gaiši krēsli un galdi, apdarē daudz koka, uz grīdas paklāji, uz galdiem pa Erhardam tuvajam botāniskajam elementam. Pagrabstāvā ir iespēja vērot pavāru rosīšanos atklātajā virtuvē.
Ēdienkarte neliek vilties – daba un tīrie produkti, proti, Latvijas zemnieku ražojumi, te ir biezās kārtās: tomātus piegādā tas un tas zemnieks no Piņķiem, dārzeņus un graudaugus – cits no Straupes, foreles nāk no Grūbes, olas no Stalbes, vistas no Sēlijas, staltbrieži un liellopi no Rencēniem... Triju ēdienu pusdienu piedāvājums maksā Ls 4,50, tad sava ēdienkarte ir bāram, cita – restorānam. Te ir gan sezonas ēdienkarte, gan baltā ēdienkarte, kuras labumi tapuši nu pavisam tikai no vietējiem produktiem (triju ēdienu komplekts plus svaigi cepta maize un ūdens maksā Ls 12,50). Kopumā HE’s cenas, ja ņem vērā, ka restorāns atrodas Vecrīgas vidū, kur dažādas rocības tūristu ka mudž, drīzāk zemas nekā vidējas. Vieta visnotaļ piemērota ne tikai gaļīgām vai veģetārām pusdienām (arī tad, kad gribas izmēģināt kaut ko neparastāku), bet arī pasēdēšanai pēc kādas operas, kura, kā zināms, latviešiem ir ļoti pie sirds.
KDi ēda
Sviesta ķirbja krēmzupa ar timiāna krēmu un karamelizētiem valriekstiem – Ls 4,10
Olivjē salāti, gatavoti pēc 1860. gada receptes ar pīles gaļu, vēžu astītēm, paipalu olu un stores kaviāru – Ls 4,80
Sviestā cepta zandarta fileja ar dažādu pupiņu ragū un mājās sālītu dūmotu cūkgaļas krūtiņu – Ls 8,90
Restorāns HE’s
Mārstaļu ielā 1
Atvērts no 7.00 līdz 24.00 (s. līdz 01.00, sv. līdz 23.00)
Interjers *****
Ēdieni ****
Apkalpošana *****
Atmosfēra *****
Bērniem draudzīga vide ***