"Mēs jūtamies diezgan pārliecinoši, ka mums ir struktūra vienošanās panākšanai," norādīja kāda anonīma ES amatpersona pēc līderu pārrunām. "Šī vienošanās nav pilnībā pabeigta, taču mēs jūtamies pārliecināti, ka tas šodien tiks izdarīts."Amatpersonas pavēstīja, ka novembra samitā izteiktais priekšlikums attiecībā uz ES budžetu samazināts par aptuveni 12 miljardiem eiro (8,4 miljardiem latu), nosakot 2014.-2020.gada budžetam 960 miljardu eiro izdevumu griestus.Tādējādi salīdzinājumā ar iepriekšējo daudzgadu budžetu tas ticis samazināts par aptuveni 3%, kas ir pirmā reize, kad ilgtermiņa ES izdevumu plāns piedzīvojis kritumu.Sadalot pa gadiem, jaunais ES daudzgadu budžets veido aptuveni 140 miljardus eiro (98,3 miljardus latu) gadā, kas ir vien 1% no kopējā ES iekšzemes kopprodukta (IKP).Piektdien panāktā vienošanās paredz samazinājumus galvenokārt jaunu līdzekļu piešķiršanai pārrobežu transporta, enerģētikas un telekomunikāciju projektiem, kas piedzīvojuši vairāk nekā 11 miljardu eiro samazinājumu, un ES amatpersonu algām un piemaksām, kas samazinātas par aptuveni vienu miljardu eiro.Jauno vienošanos nepieciešams apstiprināt ne tikai ES valstu līderiem, bet arī Eiropas Parlamentam (EP), kas varētu sagādāt aizķeršanos, jo EP prezidents iepriekš paziņojis, ka nepieņems pārmērīgus izdevumu samazinājumus.Taču, ja gala vienošanās par septiņu gadu budžeta struktūru tiks panākta, aptuveni 40% izdevumu tiks paredzēti lauksaimniecībai un reģionālai attīstībai, kas neapmierina lielu daļu Ziemeļeiropas valstu, kas vēlas krietni dinamiskāku budžetu.Tajā pat laikā amatpersonas norāda, ka budžetā atvēlēti līdzekļi izaugsmes stimulējošiem pasākumiem, izpētes projektiem un strukturālajiem fondiem, lai tie nonāktu tādās ekonomikas krīzes smagi skartās valstīs kā Grieķijā, Īrijā, Portugālē un Spānijā.Pēdējo nedēļu laikā ES prezidents Hermans van Rompejs uzturējis kontaktus ar visu ES valstu līderiem, lai izvērtētu, kāds varētu būt vienošanās veidols. Viņš uzsvēra, ka sasauks samitu vien tad, ja starp valstīm saskatīs pietiekamu konverģenci, lai panāktu vienošanos.
Pagaidām nav skaidrs, vai finansējuma samazinājums Latvijai būs skāris lauku attīstību. Vienlaikus zināms, ka finanses šajā programmā mūsu valstij klāt nav nākušas.
Briselē jau atsākušās dalībvalstu līderu konsultācijas par jauno piedāvājumu. Uz tām devies arī Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V).
Eiropadomes priekšsēdētājs savā jaunajā piedāvājumā nav iekļāvis izmaiņas tiešmaksājumos un kohēzijas aploksnē arī attiecībā uz pārējām Baltijas valstīm.
Premjera preses sekretārs Mārtiņš Panke acīja, ka premjers ir apņēmības pilns turpināt uzstāt uz Latvijas prioritātēm. Turklāt argumenti tiks sniegti kopā ar Lietuvas un Igaunijas pārstāvjiem.