Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +8 °C
Daļēji saulains
Svētdiena, 29. septembris
Mihails, Miķelis, Mikus, Miks

Ratnieks: Bezmaksas izglītību varētu nodrošināt jau 2015. gadā

Pievienot komentāru

0/1000 zīmes
Lauma
L
Malacis Edvard! Ļoti labs raksts
K-K
K
... Bezmaksas izglitibas un valsts attistibas planam/modelim japievieno noteikumi par katra studenta obligaciju pavadit prakses ieguvei noteiktu gadu skaitu Latvija !
Es
E
Ratnieks - Idiņš
LIF
L
Pāreja uz zināšanu ekonomiku iezīmējās ar jaunu tās novērtēšanas kritēriju. Ja agrāk kā kritērijs bija pieejamība izglītībai, kas nodrošināja visiem vienādas iespējas, tad tagad kā kritērijs tiek izvirzīts izglītības kvalitāte. Ne mazāk svarīgs Somijas izglītības sistēmas raksturojums ir tās ciešā saistība ar ražošanas sektora vajadzībām. Somijas izglītība pasaulē tiek augsti vērtēta. Somijā, kuru apdzīvo 5,3 miljoni cilvēku ir 20 universitātes un 28 profesionālās valsts augstskolas (politehnikumi). Pēdējos gados uzsākta augstskolu skaita samazināšana, veicot to apvienošanu un to pārvaldes nodošanu speciāli izveidotiem fondiem. No Somijas valsts politikas varētu izmantot vairākus ieteikumus.Pirmkārt - krīze, kas piemeklēja Somiju deviņdesmito gadu sakumā ir tipiska vairums valstīm, kurām kāda iemesla dēļ ir jāpiedzīvo ekonomikas lejupkritiens. Galvenais ieteikums - nav jāizseko tam, kā Somija pārvarēja krīzi, bet kā tā spēja izmantot krīzi jaunām iespējām. Otkārt, globalizācija ir kā abpusēji ass zobens. Somijas krīze visvairāk ietekmēja pasaules mežizstrādes produkcijas pieprasījuma strauja samazināšanās, kā arī tirdzniecības krahs ar bijušo PSRS. Tomēr daļa risinājumu kā iziet no krīzes tika rasti globalizācijā, īpaši IT industrijā. Pasaules procesu spiediena rezultātā Somija bija spiesta pastāvigi pilnveidot savu tehnoliģiju un izglītības sistēmu, lai saglabātu konkurētspēju prasīgajā globālajā vidē. Treškārt. Pats galvenais ir ekonomikas dinamiskums, elastība un ātra reaģēšana uz notiekošajām pārmaiņām un jaunām iespējām. Somijā par atslēgas elementu šajā elastīgajā ekonomikā kļuvusi izglītības sistēma. Ceturtkārt. Jebkurai, pat visssekmīgākai valstij jāatceras par nepieciešamību izdarīt secinājumus no iepriekšējās pieredzes, bet vienlaikus jāparedz nākotne un savlaicīgi tai jāgatavojas. Tieši pastāvīgs skats uz nākotni apliecina Somijā veikto drastisko pāreju uz zināšanu ekonomiku, kas nodrošināja spēju saglabāt augstu konkurētspēju ilgākā laikā. Ko mums no Somijas mācīties? Un ne tikai no Somijas, bet no daudzām pasaules valstīm – nodrošināt tādu izglītību, kas dos zināšanu ekonomiku, bet to var panākt tikai un vienīgi ar valsts institūciju izpratni par izglītības mērķi un uzdevumiem valsts attīstībai. Skola maksā naudu, diemžēl šī senā patiesība Latvijā ir aizmirsta. Un vēl – skopais maksā divreiz!
abc
a
Zelta vārdi!
  • 1
  • 0
tante
t
Manas vistas vispirms izdēj olu un tikai tad kladzina par to apkārtējiem.
To Ratnieks
T
Sveiks, Zinu, ka lasi. Šodien runa ir par augsta akadēmiskā līmeņa finansēšanas modeļa ieviešanu. Lai to izstrādātu ir nepieciešams mazliet vairāk nekā Dienas rakstelis. Tava problēma ir tā, ka tev nav informācijas par iespējamajiem risinājumiem LV, līdz ar to, lūgums beigt muldēt.
Radikālis
R
Ratnieks tikai mēģina celt sev akcijas un gatavojas startam nākamās saeimas vēlēšanām. Ņemot vērā LV budžeta ienākumus - bezmaksas augstākā izglītība nav iespējam.
  • 1
  • 2
Ha ha
H
Gribētu redzēt kā cilvēki (kuriem vēl ir darbs) vēlēsies savus nodokļus atdot studentiem, kuri Dievs vien zina kā un kad studē. :D Somija un Igaunija ir mums KRASI priekšā ekonomikas ziņā. Runāt jau tu vari ko gribi, bet ekonomiku laikam nepārzini. :D
Students
S
Ratnieks rullē un panāks arī savu mēŗki.
Radikālis
R
Ratnieks ir populists
IZM ierēdņi
I
Ratniek, mēs par Jums Interesanti, vai jaunais Ķīļa ieceltais Augstākās izglītības un zinātnes departamenta direktors Dima Kuļšs arī ir iebraucis tik dziļi kā Jūs attiecībā uz šo problēmu ? Ņemiet vērā, ka viņam nav daudz jēgas par augstāko izglītību zinātni - vēl mazāk, zināšanu par lietu juridisko ietvaru - nulle. Krievu un angļu valoda prevalē pār latviešu. Būs interesanti!
Studenti
S
Es par bezmaksas izglītību un Ratnieks ir malacis, tā tik turpināt!
Studente
S
Diezgan utopiski.:) Neatbalstu, ka bezmaksas studijas pienākas visiem, jo, nav ko liekuļot, pārsvarā visi, kas vidusskolā, augstskolā raujas par atzīmēm, dara to tādēļ, ka grib tikt budžetā. Kādēļ valstij būtu jāuztur tie studenti, kas ir laiduši muļķi un uz 4niekiem vilkušies? Lai paliek budžeta vietas. Tās motivē skolēnus un studentus darīt savu darbu kārtīgi, kā arī atsijā tos, kas tāpat vien mācās augstskolā. Drīzāk tad brīvos līdzekļus (ak, es naivā) ieguldīt stipendijās, jo pilna laika studenti ir neapskaužamā situācijā. Pati esmu mācījusies fizmatos pilna laika klātienē - galvas kūpināšanas fakultātē līdz vēlai pēcpusdienai un pēc tam mājas darbi līdz naktij. Kad strādāt?
Students
S
Varbūt utopiski, bet reāli! Atbalstu bezmaksas studijas!
  • 7
  • 3
bez maksas pat sūdu nevari nodot
b
Kredītus un maksas izglību! Izņemot izcilniekus!
kondomkins
k
Var nodot sūdu bez maksas, bet papriekšu tas ir labi un skaisti jāiepako, lai ir daudz mušu, kas gribēs uzķerties uz šo mušpapīru (sūdu)
  • 1
  • 2
šis čalis būs labs
š
lai tos Zaglerus izmētā
Tatjana
T
Edvard, malacis!

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē