"Situācija ir izaicinoša. 2024. gads ir otrais pēc kārtas, kad tehnoloģiju nozares uzņēmumu kopējais apgrozījums samazināsies. Arī investīciju apjoms šajos gados samazinās,: starptautiskajā inženiernozaru konferencē atzina Orgalim (Eiropas Tehnoloģiju nozaru asociācija) ģenerāldirektora vietnieks Olivjē Janins. Tam ir vairāki iemesli, viens no tiem – konkurētspējas zaudēšana, ko ietekmē energoresursu cenas, darbaspēka izmaksas, kā arī regulatīvais slogs. Tāpat nozares rezultātus ietekmē vājš pieprasījums, un sagaidāms, ka tā turpināsies arī nākamgad.
Ņemot vērā, ka nozare ir fokusēta uz eksportu, Eiropas tehnoloģiju ražošanas nozares daļa kopējā industrijas pīrāgā samazinās. Un šeit var labi redzēt korelāciju ar Ķīnas ražošanas apjomu pieaugumu. "Viens no būtiskiem iemesliem ir nepietiekošā digitalizācija. Vienlaikus ir izveidojusies izaicinoša ģeopolitiskā situācija, tostarp ar tarifiem. Redzama diezgan liela plaisa starp Eiropu un tās galvenajiem konkurentiem – ASV un Ķīnu," teic O. Janins. Pēdējos mēnešos būtisks diskusiju temats ir bijušā Eiropas Centrālās bankas prezidenta Mario Dragi ziņojums par Eiropas konkurētspējas atjaunošanu. Viedokļi par nepieciešamo rīcību dalās, bet diagnoze gan ir skaidra – Eiropa ir iestigusi stagnācijas purvā un turpina zaudēt globālās pozīcijas, teic Latvijas Bankas ekonomiste Krista Kalnbērziņa.
Protekcionisma zīmē
Līdz 2019. gadam pēdējo desmitgadi bi
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 17. decembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €0.40