Eksperti no 28 ES dalībvalstīm šonedēļ panākuši principiālu vienošanos atdzīvināt attiecības ar Kubu.
Polija un Čehija, kas Kubas cilvēktiesību stāvokļa dēļ ilgstoši iebildušas pret attiecību normalizēšanu ar šo valsti, tagad atteikušās no saviem iebildumiem, atklāja kāds vārdā neminēts diplomāts.
Savukārt kāds cits informācijas avots pavēstīja, ka eksperti šobrīd strādā pie dokumentiem, kas nepieciešami, lai oficiāli sāktu sarunas par "Politiskā dialoga un sadarbības līgumu".
Jau vēstīts, ka Nīderlandes ārlietu ministrs Franss Timmermans šomēnes aicināja ES nostiprināt attiecības ar Kubā pie varas esošo komunistisko režīmu.
"Gadsimtiem ilgi Kuba bijusi eiropiešu un amerikāņu tikšanās vieta, un gan amerikāņi, gan es uzskatām, ka Kubai joprojām ir loma, ko spēlēt starp Eiropu un Ameriku," tiekoties ar savu kubiešu kolēģi Bruno Rodrigesu, sacīja Timmermans.
"Domāju, ka dialogs starp Eiropas Savienību, Nīderlandi un Kubu ir ļoti svarīgs reģiona attīstībai," piebilda Nīderlandes ministrs.
Savukārt pēc tikšanās ar Kubas vicepremjeru Rikardo Kabrisasu Timmermans atzina, ka ES jāmaina sava attieksme pret Havanu.
"Domāju, ka pienācis laiks Eiropai pārskatīt savu nostāju pret Kubu un uzsākt sarunas par jaunu nostāju," sacīja ministrs, piebilstot, ka Hāgai Kubā esot īpaša ieinteresētība.
ES pārtrauca diplomātiskās attiecības ar Havanu 2003.gadā, reaģējot uz komunistiskā režīma represijām un disidentu ieslodzīšanu. Taču visi 75 toreiz ieslodzītie disidenti kopš tā laika tikuši atbrīvoti.
2008.gadā ES attiecības ar Kubu tika atsāktas, un kopš tā laika Havana parakstījusi vairākus divpusējus līgumus ar 15 ES dalībvalstīm.
Nīderlande aiz Spānijas ir otrs lielākais Kubas tirdzniecības partneris starp ES dalībvalstīm, un 2012.gadā abu valstu tirdzniecības apgrozījums saskaņā ar Havanas oficiālo statistiku sasniedza 792 miljonus ASV dolāru.