Tusks, kurš pagājušajā nedēļā iepazīstināja ar saviem priekšlikumiem Lielbritānijas pieprasīto ES reformu lietā, sacīja, ka tie ir "līdzsvaroti un pamatīgi". Viņš arī pauda cerību, ka ES samitā jaunnedēļ izdosies vienoties par to galīgo variantu.
"Tomēr es teikšu skaidri - tas ir ļoti trausls politiskais process," viņš piebilda.
Tusks sacīja, ka nākamās nedēļas sākumā dodies uz Parīzi, Berlīni un Austrumeiropu, lai "nodrošinātu plašu politisko atbalstu manam priekšlikumam".
Tusks ar šiem spriedumiem nāca klajā neilgi pirms 28 ES valstu līderu vecāko padomnieku un vēstnieku sarunu otrās kārtas. Amatpersonas sacīja, ka tiks apspriests jaunais dokumenta projekts ar nelieliem tehniskiem labojumiem.
Pirmajā "šerpu" sanāksmē, kas notika piektdien jau pēc tam, kad Tusks bija iepazīstinājis ar saviem priekšlikumiem, dalībnieki pret ierosinājumiem pamatā apliecināja pozitīvu attieksmi.
Tomēr trešdien Francija pauda būtiskus iebildumus, konkrēti pret Lielbritānijas premjerministra Deivida Kemerona centieniem aizsargāt Londonas Sitiju - tās darbība ir balstīta sterliņu mārciņā - no iespējamiem ES lēmumiem par labu vairumam dalībvalstu, kas izmanto eiro.
Lai gan Kemerons apgalvo, ka nevēlas iegūt veto tiesības eiro jautājumos, Parīze skaidro, ka pašreizējie formulējumi par Lielbritānijas tiesībām aizkavēt eirozonas lēmumus var kaitēt tās interesēm, tāpēc ir jānosaka skaidri ierobežojumi tam, cik ilgi Londona varēs aizkavēt šo procesu.
Austrumeiropas valstis vēlas papildinājumus dokumentā, lai tiktu noteikti ierobežojumi tam, cik lielā mērā to pilsoņi varēs tikt sodīti ES iekšējās migrācijas "rezerves bremžu" mehānisma pielietošanas rezultātā.
Atbilstoši Tuska priekšlikumiem ES valdības, kas uzskata, ka imigrācija apdraud viņu sociālo sistēmu, varēs uz četriem gadiem liegt imigrantiem sociālos pabalstus.
Višegradas valstu priekšlikumos norādīts, ka "galvenās bažas" raisa pabalstu jautājums.
Tajā teikts, ka "rezerves bremžu" pielietošana attiecībā uz jaunajiem imigrantiem nedrīkst pārsniegt četru gadu posmu. Tas nozīmētu, ka Lielbritānijai šī mehānisma pielietošana būtu jāizbeidz 2020.gadā.
Diplomāti atzinuši, ka mērķis ir iespējami lielākā mērā panākt vienošanos par reformu plānu, samitam atstājot vien zināmus elementus.
"Visiem tas ir jau līdz kaklam," sacīja kāds diplomāts. "Mums ir nepieciešams to dabūt nost no ceļa, lai mēs varam ķerties pie citām problēmām. Līdz ar to kopējā pieeja ir palīdzēt Lielbritānijai atrisināt tās iekšējās problēmas un nodrošināt šo kompromisu."