Trešdaļa no aptaujātajiem atzina, ka par nacistiskā režīma noziegumiem, kuru rezultātā, kā liecina izplatītākās aplēses, tika nogalināti apmēram seši miljoni ebreju, zina ļoti maz. Savukārt katrs divdesmitais atzinis, ka nekad nav dzirdējis par holokaustu.
Šī tendence visvairāk iezīmējās Francijā, kur katrs piektais jaunietis vecumā no 18 līdz 35 gadiem sacīja, ka neko nezina par holokaustu.
Austrijā aptuveni 12% jauniešu nebija dzirdējuši par šaušalīgo vēstures notikumu. Austrijā arī kopumā ir vislielākais īpatsvars cilvēku, kuri atzīst, ka par holokaustu viņiem ir minimālas zināšanas.
Puse eiropiešu uzskata, ka zina par ebreju masu slepkavībām diezgan daudz, bet piektdaļa uzskata, ka zina ļoti daudz. Šeit gan jāatzīmē, ka arī Amerikas Savienotajās Valstīs zināšanas nav diez ko labākas - kā liecina cita aptauja, 10% amerikāņu nebija īsti droši, vai ir ko dzirdējuši par holokaustu. Jauniešu vidū tāds bija katrs piektais jeb 20%. Tāpat liela daļa nespēja atsaukt atmiņā nevienu koncentrācijas nometnes nosaukumu, nedz citus faktus.
Eiropieši uzskata, ka šī notikuma regulāra piemiņa palīdz, lai šādi notikumi nekad neatkārtotos - tā atbildēja divas trešdaļas Eiropiešu. Polijā šādi domā 80% aptaujāto.
54% uzskata, ka Izraēlai ir tiesības pastāvēt kā neatkarīgai valstij. Arī šis uzskats Polijā ir populārāks kā citās aptaujātajās valstīs. Puse poļu gan pauda uzskatu, ka Izraēla izmanto holokaustu, lai attaisnotu savas darbības mūsdienās. Līdzīgi domā trešdaļa pārējās valstīs aptaujāto.
40% uzskata, ka antisemītisms Eiropā atkal pieņemas spēkā un ka valstu valdībām būtu jādara vairāk, lai to novērstu. 28% gan norāda, ka negatīvo attieksmi pret ebrejiem izraisa Izraēlas rīcības.
10% eiropiešu atzīst, ka viņiem nepatīk ebreji, 16% norādīja, ka ir negatīva attieksme pret LGBT+ cilvēkiem, 36% norādīja, ka viņiem nepatīk imigranti, 37% negatīvi izteicās par musulmaņiem un 39% par romiem.
Nepatika pret ebrejiem aptaujā korelē arī ar tradicionālo stereotipu atražošanu, piemēram, katrs desmitais ungārs un polis uzskata, ka ebrejiem ir pārāk liela vara finanšu institūcijās. Tāpat daudz domā, ka ebrejiem esot pārāk liela ietekme medijos un politikā.
Ceturtā daļa ungāru, piektā daļa britu un poļu uzskata, ka pasaulē ir vairāk nekā 20% ebreju. Četri no desmit sacīja, ka viņu valstī dzīvo no 3-10% ebreju, lai gan, kā liecina CNN dati, vienīgā valsts pasaulē, kur ebreju ir vairāk par 2% ir Izraēla.
CNN norāda, ka aptauja Austrijā, Francijā, Vācijā, Lielbritānijā, Ungārijā, Polijā un Zviedrijā veikta pirms apšaudes sinagogā Pitsburgā, kurā tika noslepkavoti 11 cilvēki. Proti, medija pasvītro, ka antisemītiskais uzbrukums nebija katalizators pētījumam par šo tēmu.
ļuļa
Robinovičs
ko saka zinātne