Pēc Ukrainas prezidenta vēlēšanu pirmās kārtas, kad ar ievērojamu balsu pārsvaru pirmo vietu guva komiķis Volodimirs Zelenskis, bija redzams, ka Ukrainā valda apjukums, neskaidrība par tik lielas vēlētāju daļas izvēli. Kā situācija izskatās tagad, kad jau tuvojas vēlēšanu otrā, izšķirošā kārta? Vai jau var paredzēt, kurš uzvarēs?
Vēlēšanu otrās kārtas rezultātus ir ļoti grūti prognozēt, jo katra diena, kas atlikusi līdz 21. aprīlim, ir notikumiem pārpilna. Īpaši aktīvs, uzrunājot vēlētājus, ir esošais Ukrainas valsts prezidents, kurš vienlaikus ir arī prezidenta amata kandidāts, Petro Porošenko. Ukrainas sabiedrībā šobrīd vērojama ļoti liela polarizācija. Es pat teiktu, ka politiskās diskusijas ir visai skarbas, pat nežēlīgas.
Saprotu, ka politiķi cīnās par varu, bet kāpēc gan sabiedrībai būtu iekšēji jānaidojas?
Galvenā problēma ir tajā, ka sabiedrībā valda ļoti liela neuzticēšanās varai. Un šī neuzticēšanās saistīta ar to, ka pirms prezidenta vēlēšanu pirmās kārtas, kur bija 39 kandidāti uz prezidenta amatu, praktiski visi vai vismaz absolūts to vairākums kā līdzekli sava imidža uzlabošanai izmantoja esošā prezidenta Porošenko nomelnošanu. Un tā rezultātā sabiedrība it kā atbīdīja otrajā, trešajā plānā ļoti daudzās pozitīvās lietas, kas Ukrainā sasniegtas aizvadīto piecu gadu laikā, tajā skaitā bezvīzu režīms ar rietumvalstīm, Ukrainas pareizticīgās baznīcas neatkarība,
sabiedrība arī it kā nevēlējās vairs ņemt vērā, ka ļoti daudzu ļoti enerģisku pasākumu rezultātā ir apturēta Krievijas agresija, kur nopelni ir daudziem, bet vispirmām kārtām prezidentam.
Proti, ļoti daudzi cilvēki pirmajā plānā izvirzīja neatrisinātos jautājumus, tādas norises, kas viņus tracina, tajā skaitā tēmu par korupciju. Un sanāca tā, ka visas varas kopumā atbildība fokusējās uz esošā prezidenta personību. Visu, ko nebija izdarījusi valdība, nebija izdarījis parlaments un citi varas orgāni, un it īpaši tiesībsargājošie, – tas viss tika fokusēts uz prezidentu. Un tāpēc arī ievērojama vēlētāju daļa, vismaz, kā to redzējām vēlēšanu pirmajā kārtā, viena trešdaļa no tiem, kas atnāca uz vēlēšanām, ar savu balsojumu it kā pauda: ai, šoreiz noticēsim citam.
Tas otrs acīmredzami prasmīgi manipulē ar sabiedrību. Pat neatnāk uz publisku diskusiju ar pretinieku.
Jā, svētdien bija jānotiek prezidenta amata pretendentu publiskajām debatēm, Zelenskis uz tām neieradās. Es tajā pasākumā pats biju. Lai noklausītos šīs debates, pie stadiona bija pulcējušies aptuveni 15 000–18 000 cilvēku. Mēs vērojām, klausījāmies žurnālistu jautājumus, kas tika uzdoti esošajam prezidentam, kamēr viņa oponenta vieta tā arī palika tukša. Pēc šī pasākuma Porošenko aicināja visiem kopīgi ieiet stadionā, lai nofotografētos piemiņai. Turp gan aizgāja mazāks skaits cilvēku, kas savukārt deva iespēju oponentiem teikt, ka pasākumā piedalījušies tikai kādi pieci tūkstoši. Bet varu apliecināt, ka pašā debašu pasākumā bija vismaz 15 tūkstoši cilvēku. Tāpat zinu, ka šajās dienās prezidents tiekas ar uzņēmējiem, uzstājas televīzijās.
Visu interviju lasiet avīzes Diena otrdienas, 16. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
rekur
.
hmmm