Ronans sirgst ar reto Teja–Saksa slimību, kuras dēļ puisēns ir paralizēts un zaudējis redzi. "Neviens nebūtu pelnījis tādas ciešanas: ikdienas lēkmes, aklumu, nespēju kustēties un norīt barību, deformētas smadzenes. Un apzināties, ka nav nekādu cerību izārstēties," secina Emīlija.
Teja–Saksa slimību izraisa ģenētiska mutācija, un lielākā daļa slimo bērnu nomirst jau līdz četru gadu vecumam. Emīlija uzskata, ka aborts būtu aiztaupījis Ronanam šādas ciešanas, tādēļ gadījumā, ja būtu zinājusi par smago slimību, viņa nešauboties izšķirtos par grūtniecības pārtraukšanu. Emīlija nezināja, tādēļ pēdējo pāris gadu laikā viņai nācies saprast, ko nozīmē būt neārstējami slima mazuļa mātei.
Dilemmu, kā rīkoties gadījumā, ja tavam gaidāmajam bērnam diagnosticēta smaga un neārstējama slimība, drīzā nākotnē būs spiesti risināt arvien vairāk vecāku, jo jaunākās gēnu izpētes tehnoloģijas pavērušas iespēju atklāt arvien vairāk slimību arvien agrākā embrija attīstības posmā. Atklājumi gēnu izpētes jomā nozīmē, ka mazuļa ģenētisko kodu iespējams atšifrēt vēl mātes organismā. Vecākiem tas daudz ko varētu pavēstīt par gaidāmā mazuļa personību, bet vienlaikus iespējams atklāt tūkstošiem dažādu mutāciju, kas nereti izraisa bīstamas slimības. Medicīnas ētikas speciālisti secina, ka zinātnes sasniegumi ne tikai apgādās ārstus un bērna vecākus ar daudzveidīgu informāciju par gaidāmo mazuli, bet arī nostādīs daudzus vecākus smagas izvēles priekšā. Ko darīt, uzzinot, ka tavs bērns būs neārstējami slims? Līdzšinējā pieredze rāda, ka vairums vecāku šādā situācijā izšķirtos par abortu.
"Pašlaik tikai aptuveni 5% sieviešu pēc grūtniecības laikā veiktiem testiem saņem sliktas ziņas. Pilns genoma tests atklās daudz vairāk problēmu un radīs krietni lielāku neskaidrību, jo šādi testi tikai norāda uz slimības iespējamību. Ne visas ģenētiskās anomālijas izpaužas kā patoloģija," raksta žurnāls New Scientist. Pēc ekspertu domām, testu rezultāti varētu pārbiedēt vecākus un pamudināt pieņemt pārsteidzīgu lēmumu par abortu.
Vairāk par jaunajiem gēnu testiem lasiet 26. oktobra žurnālā Sestdiena!