Jau pavisam tuvu ir 5. novembris – ASV prezidenta vēlēšanu diena. Lai kā arī vērtētu pašreizējo ģeopolitisko situāciju pasaulē, ir skaidrs, ka Savienotās Valstis tajā joprojām spēlē ievērojamu lomu. Laiki, kad Vašingtona savu gribu varēja uzspiest teju vai divām trešdaļām planētas, ir pagājuši, taču ietekmes sviras tās rokās joprojām ir.
Tieši šī iemesla dēļ tam, vai vēlēšanās uzvarēs neprognozējamais republikāņu kandidāts Donalds Tramps vai pašreizējā viceprezidente, demokrātu kandidāte Kamala Harisa, sekos līdzi ne tikai amerikāņu elektorāts, bet arī cilvēki visā plašajā pasaulē. Jo no tā, kurš tiks ievēlēts par ASV 47. prezidentu, tieši vai netieši var būt atkarīga arī viņu nākotne.
Socioloģiskās aptaujas jau ilgāku laiku liecina, ka abu kandidātu izredzes ir diezgan vienlīdzīgas, viss izšķirsies septiņos tā sauktajos svārstīgajos štatos, kur būtiska ir cīņa par katru balsi – vārda tiešā nozīmē. Tādēļ nav vērts zīlēt kafijas biezumos un labāk paraudzīties vēsturē.
VĒLĒŠANU DIENA
Vienota prezidenta vēlēšanu diena visās Savienotajās Valstīs tika noteikta 1845. gada 23. janvārī, kad attiecīgu likumu apstiprināja ASV Kongress, atgādina CNN, piebilstot, ka vēlāk šis likums tika attiecināts arī uz paša Kongresa vēlēšanām.
Līdz tam atsevišķām pavalstīm bija dota ievērojama rīcības brīvība, jo likums noteica vienīgi to, ka prezidenta vēlēšanas jāsarīko un to rezultāti jāapkopo 34 dienu laikā pirms decembra pirmās trešdienas. Tieši šajā dienā tradicionāli kļuva zināms elektoru kolēģijas sastāvs. Jāatgādina, ka, dodoties pie vēlēšanu urnām, ASV pilsoņi tieši par prezidentu un viceprezidentu nebalso. Savu izvēli viņi izdara par labu tiem vai citiem elektoriem, kuri zvērējuši kolēģijā atbalstīt kādu konkrētu kandidātu. Vairumā pavalstu spēkā ir princips Uzvarētājs iegūst visu (Winner-take-all), proti, neatkarīgi no tā, cik liels bijis viena kandidāta pārsvars pār citiem, viņam tiek garantētas visas štata elektoru (to skaits atkarīgs no balsstiesīgo skaita) balsis. Izņēmums ir Meina (kādreiz saukta par Menu) un Nebraska, kur tiek ņemti vērā balsojuma rezultāti atsevišķos vēlēšanu apgabalos. Pirms četriem gadiem no abiem štatiem tika deleģēti pretējas nometnes pārstāvoši elektori, tāpat Nebraskā notika arī 2008., bet Meinā – 2016. gadā.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 1. - 7. novembra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!