Viens no piemēriem ir Siri tehnoloģija, kas sākotnēji bija paredzēta ASV armijas vajadzībām. Siri ir personiskais digitālais asistents, kas izveidots uz mākslīgā intelekta bāzes. Programma darbojas ar balss vadību: cilvēks uzdod dažādus jautājumus, uz ko Siri sameklē atbildes un ieteikumus. Piemēram, programmai var pavaicāt "Kur ir tuvākais restorāns?" vai "Cikos sākas filmas seanss?".
Pirms pāris gadiem Siri projekts tika pārdots tehnoloģiju milzim Apple, kas šo programmu iekļāva jaunākajos iPhone viedtālruņos, drīzumā Siri būs pieejama arī iPad planšetdatoros. Kalns vēsta, ka tikmēr turpinās darbs ar jauniem projektiem, kas jau drīzā nākotnē varētu ienākt mūsu ikdienā.
Fragments no intervijas:
Vai šīs tehnoloģijas varētu mainīt veidu, kā cilvēki apgūst jaunas zināšanas? Ja vari paņemt savu viedtālruni, uzdot jebkuru jautājumu un pāris sekunžu laikā saņemt gatavu atbildi, kāda jēga no līdzšinējās izglītības sistēmas?
Google, Wikipedia un citi pakalpojumi jau pašlaik palīdz daudz ātrāk atrast atbildes uz mūs interesējošiem jautājumiem. Domāju, ka tas neizbēgami mainīs izglītības sistēmu. Mans dēls šoruden sāka mācības 2.klasē, un jau tagad redzu, ka viņa mācību programmā lielāks uzsvars tiek likts uz analītiskām iemaņām, problēmu risināšanu, nevis informācijas iekalšanu. Ir tik daudz jautājumu, ko cilvēcei vēl vajadzētu atrisināt, tādēļ labāk attīstīt bērnu iemaņas šajā virzienā, nevis likt atcerēties, kurā gadā dzimusi Anna Brigadere.
Vai mākslīgā intelekta attīstība nerada bažas, ka nākotnē pats cilvēks būs lieks, jo šīs sistēmas būs spējīgas attīstīties bez cilvēka iedarbības?
Mākslīgā intelekta pētnieki jau labu laiku prognozē, ka tas notiks tuvāko desmit gadu laikā, tomēr šis termiņš atkal un atkal tiek pārbīdīts uz priekšu. Neesmu mākslīgā intelekta eksperts, bet skaidrs, ka esošās tehnoloģijas vēl ne tuvu nav sasniegušas tādu līmeni, lai būtu spējīgas pašas radīt oriģinālu domu. Arī šaha programmas, kas spējīgas apspēlēt lielmeistarus, balstītas uz ieprogrammēto gājienu analīzi, nevis pilnīgi jaunu šaha stratēģiju.
Vai tādu tehnoloģiju kā Siri būtu iespējams izstrādāt Latvijā? Igauņi vienmēr lepojas, ka pielikuši roku pie Skype radīšanas.
Domāju, ka tas ir iespējams. Latvijā esmu saticis ļoti talantīgus cilvēkus ar spožām idejām. Viņi ir tehniski izglītoti, teicami pārvalda angļu valodu, labi orientējas arī biznesa jautājumos. Latvijai nevajag tūkstošiem cilvēku, kas strādātu IT nozarē; pietiktu ar dažiem desmitiem ļoti spējīgu, kas varētu radīt tikpat populāru produktu kā Skype.
Visu interviju ar IT ekspertu Edgaru Kalnu lasiet 7. septembra Sestdienā!