SestDiena ne tikai ieskatās tradīciju tapšanas vēsturē, bet arī piedāvā dažādus knifus, kā panākt interesantus rakstus un padarīt savu olu krāsošanas pieredzi par interesantu eksperimentu un skaistu pārsteigumu laiku.
"Neviens īsti nezina, kā radusies olu krāsošanas tradīcija. Senākie zināmie dati par krāsotu, greznotu olu ir no 60 000 gadu tālas pagātnes, un tā atrasta Ēģiptē. Arī šumeru un citu Vidusjūras reģiona valstu vēsturē rodamas liecības par krāsotām un inkrustētām strausa olām. Visticamāk, jau tad ola bija atdzimšanas, jaunas dzīvības sākuma simbols," norāda Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Izglītības un informācijas nodaļas vadītājs Igors Ziemelis. Tāpat kā citām tradīcijām, arī olu izmantošanai pavasara saulgriežu rituālos ir dabisks pamats – vispirms jau tās visvairāk ir pieejamas tieši pavasarī, jo putni sāk dēt. Turklāt šajā laikā arī parasti dažādi citi pārtikas krājumi gāja uz beigām, atgādina muzeja pārstāvis.
Olu krāsošanas tradīcija Latvijā varētu būt sākusies ap 18. gadsimtu un uzplaukusi līdz ar dzimtbūšanas atcelšanu. Visticamāk, sākotnēji netika izmantotas krāsotas olas, jo par to vēsta vien dažas tautasdziesmas un ticējumi. Senāka ir darbošanās ar olām – mainīšanās, kaušanās, ripināšana, nevis tieši to krāsošana. Taču latvietis ir estēts, turklāt izdaiļošanas procesam ir arī emocionāla pievienotā vērtība – tā ir liecība par saimnieces kā olu krāsotājas čaklumu, prasmēm un pieejamajiem resursiem.
Mūsu senči olas krāsoja ar tiem materiāliem, kuri bija pieejami, un tas arī veido tradicionālo tonalitāti. "Tas bija līdzīgi, kā krāsojot vilnu, – dažādu augu novārījumi, arī olu ietīšana rakstainās prievītēs, aptīšana ar krāsainiem dzīpariem, kuri novāroties atstāja rakstus uz čaumalas," stāsta Ziemelis. Pieejamākās bija sīpolu mizas, ziemāji jeb rudzu zelmenis, pirts slotas, kaltētas tējas, 20. gadsimta sākumā turīgākās saimniecībās izmantoja arī ogu ievārījumus, piemēram, melleņu un aveņu. Olas var krāsot arī sarkano biešu un violeto kāpostu novārījumos, var izmantot mūsdienās pieejamās garšvielas, piemēram, kurkumu, karkadē tēju, melno tēju un pat kafiju. Jāpiebilst – lai kādu toni un krāsošanas metodi izvēlētos, krāsošanai vispiemērotākās ir baltās olas, jo tad jebkurš tonis veidosies izteiktāks.
Visu rakstu par olu krāsošanu Lieldienās lasiet žurnāla SestDiena 29. marta - 5. aprīļa numurā! Ja turpmāk vēlaties SestDienas publikācijas lasīt drukātā formātā, žurnālu iespējams abonēt ŠEIT!