Spriedze Irākā pēc ASV bezpilota lidaparāta raķešu trieciena pie galvaspilsētas Bagdādes lidostas, kura rezultātā tika nogalināts Irānas Revolucionārās gvardes vienības Kudsas spēku komandieris ģenerālis Kasems Sulejmani, kļūst lielāka ik brīdi. Irānas valdība solījusi Sulejmani nāvi atriebt. Pirmā irāņu atbilde bija trešdien – vismaz uz divām Irākas aviobāzēm, kurās atrodas ASV karavīri, tika izšautas raķetes. Vienā no bāzēm – Al Asad – bija arī seši Latvijas karavīri, kuri veic Irākas drošības spēku, robežsardzes bataljonu, apmācību Dānijas kontingenta sastāvā. Mūsu karavīri par gaidāmo uzbrukumu bijuši informēti, tādēļ laikus sagatavojušies, nav cietuši un atrodas drošībā, paziņoja Latvijas Aizsardzības ministrija. Jau trešdienas vakarā dāņi paziņoja, ka lielāko daļu savu karavīru no Irākas pārvietos uz Kuveitu. Līdzi viņiem dosies arī mūsu karavīri. Tas gan nemaina to, ka Latvijas valdība un Saeima nākamnedēļ lems par misijas pagarināšanu un paplašināšanu, SestDienai norādīja aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).
Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris ģenerālis Leonīds Kalniņš intervijā SestDienai atzīst: uzbrukumi Irākas un ASV aviācijas bāzei, kurā atrodas arī mūsu karavīri apmācību misijas Inherent Resolve ietvaros, notiekot regulāri, tostarp tā tiek apšaudīta ar raķetēm. Bāze atrodas aptuveni 180 kilometru uz rietumiem no Irākas galvaspilsētas. Tā nav drošības saliņa karu plosītajā Irākā, kā varētu šķist. Tiesa, bāze esot daudz drošāka par stingri apsargāto zaļo zonu Bagdādē, kur izvietotas svarīgākās valsts institūcijas, ANO aģentūras un vēstniecības.
Latvijas karavīri Irākā pēc pašu irākiešu lūguma atkal atgriezās gandrīz pirms četriem gadiem. Lai arī situācija Irākā ASV un Irānas attiecību saspīlējuma dēļ tagad atkal ir saasinājusies, majori Oskars Kalve un Dainis Balodis, kuri katrs savā laikā ir bijuši operācijas Inherent Resolve Latvijas nacionālā kontingenta komandieri, SestDienai uzsver: savai misijai redzējām jēgu un darba augļus.
Pēdējam tiek saldējums
Nelielai atkāpei jāatgādina, ka Latvija nolēma nosūtīt NBS vienības uz ASV vadīto starptautisko miera uzturēšanas operāciju Irākā pusotru gadu pēc 11. septembra teroraktiem ASV. Pirmā kājinieku rota 98 karavīru sastāvā uz Irāku devās 2003. gada 5. augustā. Pirmās ugunskristības – uzbrukumu – mūsu karavīri piedzīvoja jau pēc nepilna mēneša, toreiz veiksmīgi, neviens karavīrs necieta. Latvija dalību šajā operācijā pārtrauca 2008. gada rudenī, un tā bija paņēmusi triju NBS karavīru dzīvību.
Nosacītais miers nebija ilgs, jo uzliesmoja teroristiskais grupējums Islāma valsts (Daesh), un 2014. gadā Irāka vērsās pie visām ANO dalībvalstīm, lūdzot palīdzību militārās apmācības nodrošināšanā. Latvijas Saeima NBS karavīru dalību ASV un sabiedroto vadītajā pretterorisma operācijā Irākā atļāva 2016. gada 14. janvārī. Jau pēc mēneša uz Irākas gaisa spēku aviobāzi Al Asad devās pirmie Latvijas karavīri. Majors Dainis Balodis no sešu mēnešu ilgās misijas Irākā atgriezās pērn vasaras beigās. Viņš par Al Asad bāzi, kuru 2005. gadā amerikāņu spēki atstāja Irākas drošības spēkiem un atkal atgriezās tajā 2014. gadā, SestDienai stāsta: "Bāzes infrastruktūra ir nolaista, neapsaimniekota, ēkas izdemolētas. (..) Bāzē ir āra baseins, iekštelpu baseins, kurā karavīri varēja atpūsties, peldēties. Ielu malās izgaismojās kafejnīcas, darbojās kinoteātris. Tas viss darbojās vēl 2004.–2005. gadā, šodien baseins ir izžuvis, nav arī nevienas kafejnīcas. Palikuši tikai tukši skatlogi un uzraksti, ka te kādreiz bijis Starbucks."
Majors Oskars Kalve misijā bija pašā sākumā (no 2016. gada jūlija). Bāze tolaik bijusi tikai salīdzinājumā nesen atgūta, sākta iekārtošana. Sākotnēji sadzīves apstākļi bijuši apgrūtinoši, jo bijušas problēmas ar pārtikas apgādi. "Teritorijas vēl nebija draudzīgo (Irākas valdības) spēku kontrolē, tās no Islāma valsts kaujiniekiem atguva tikai vēlāk. Tieši manā dienesta laikā notika izšķirošās cīņas," atminas Kalve. Pēc teritoriju atgūšanas bāzes apgāde jau notikusi daudz raitāk un ēdiens kļuvis kvalitatīvāks. Pakāpeniski sausās uzturdevas aizstāja silts ēdiens atjaunotā karavīru ēdnīcā, un savas misijas beigās karavīri tikuši pat pie ekskluzīvas lietas – saldējuma. "Daži puiši bija devušies jau mājās, un es viņiem vēl varēju palepoties, ka esmu ticis pie saldējuma, jo paliku pēdējais," nosmej majors.
Var tikai noslēpties
Al Asad bāzes būvniecība tika sākta 1975. gadā, ņemot vērā Arābu–Izraēlas karos (1967. un 1973. gadā) gūtās atziņas. "Saimnieki šeit ir irākieši. Bāze ir milzīga, līdz šautuvei mēs braucam 11 kilometru. Tā ir kā liela pilsēta, aptuveni Cēsis," vizualizē majors Balodis. Bāzes iekšienē izvietotajā koalīcijas spēku nometnē dienestu pilda aptuveni 2500 dažādu valstu militārpersonu, nometnes pakalpojumus un bāzes apsaimniekošanas darbus veic aptuveni 15 tūkstoši civilpersonu no dažādām pasaules malām. Irākas valdības spēki ir izvietojuši gaisa spēku vienību, no bāzes skrejceļiem gaisā ik dienu paceļas Irākas iznīcinātāji, triecienlidmašīnas un helikopteri. Bāzē izvietota arī Irākas armijas 7. kājnieku divīzija un speciālo uzdevumu spēku vienība – aptuveni 15 tūkstoši karavīru. Bāzes teritoriju apsargā Irākas karavīri, perimetrā izbūvētas aizsardzības fortifikācijas, bumbu patvertnes un nocietināti sargu torņi. ASV vadītie Apvienotie spēki veic gan izlūkošanas lidojumus, gan gaisa triecienus Islāma valsts mērķiem Irākā un Sīrijā, atbalstot Irākas armijas pretterorisma operācijas.
Bet ko tad īsti dara mūsu karavīri? Saskaņā ar mandātu Latvijas karavīri ir iekļauti tikai ar militāro apmācību saistītajos uzdevumos Al Asad bāzē, atbalstot Irākas drošības spēku vienību apmācību. Tā tiek organizēta pēc astoņas nedēļas ilgas kursa programmas, uz katru kursu ierodas divi Irākas robežsardzes bataljoni – aptuveni 700 policistu.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 10.-16. janvāra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
ha, ha
Garamgājējs
Uldis