Pirms ziemas brīvdienām internetā aktivizējas dažādi krāpnieki. Pagājušajā mēnesī Kaspersky Lab eksperti konstatēja vairākus lielapjoma liekpasta izsūtīšanas gadījumus, kad mēstules imitēja tiešsaistes veikalu paziņojumus. Tajās lietotājiem tika piedāvāts iepazīties ar rēķinu vai, uzklikšķinot uz saites, pārbaudīt sistēmā reģistrēto pasūtījumu. Patiesībā šādi paziņojumi saturēja saiti uz kaitīgo kodu.
Apdraudējumi slēpās arī sūtījumos, kas izmantoja sociālos tīklus. Šoreiz bez uzmanības nepalika pat Flickr, kurš parasti diezgan reti nonāk surogātpasta izplatītāju redzeslokā. Novembrī no šā sociālā tīkla kontiem tika izsūtītas mēstules, izmantojot funkciju «Uzaicināt draugu». Paziņojuma tekstā bija ievietota saite, kas veda uz medikamentu tirdzniecības tīmekļa vietni. Tādā pašā veidā surogātpasta izplatītāji izmantoja arī Twitter mikroemuārus, tikai šajā gadījumā mēstules saturēja saites, pa kurām lietotāji nokļuva «pieaugušajiem» domātajos resursos.
Rokas klēpī neturēja arī pikšķerētāji, kas tāpat centās nepalaist garām izdevību izmantot savtīgos nolūkos pirmssvētku rosību. Viņus galvenokārt interesēja dažādas finanšu institūcijas, tādējādi pikšķerētāju uzbrukumiem visbiežāk pakļauto organizāciju pirmajā desmitniekā pusi pozīciju ir ieņēmušas bankas. Novembrī šajā sarakstā negaidīti ir atgriezies 150 valstu jaunatnes vidu populārais sociālais resurss Habbo, uzbrukumu skaits kuram pieaudzis 10reizes, tādējādi uzreiz izvirzot to otrajā vietā. Cits sociālais tīkls– Facebook– novembrī ieņēma ceturto vietu. Turklāt pirmajā desmitniekā vairs nav tiešsaistes spēļu.
Pagājušajā mēnesi ir palielinājies arī e-pastu ar kaitīgiem pielikumiem īpatsvars, kas ir sasniedzis 3% no visiem sūtījumiem. E-pasta antivīrusa nostrāžu ziņā līdere joprojām ir Krievija (20,23%), kas ar šo rādītāju par 6% apsteidz ASV (14,23%).
«Novembrī izpaudās Ziemassvētku brīvdienu tuvošanās, kurām surogātpasta izplatītāji sāka gatavoties jau oktobrī. Tādējādi Ziemassvētku un Jaunā gada tematiku izmantojošā nevēlamā e-pasta īpatsvars veidoja 3,5% no visas surogātpasta plūsmas,» komentē Kaspersky Lab vecākā surogātpasta analītiķe Marija Namestņikova. «Apdraudējumu joprojām sagādā arī e-pasta vēstuļu kaitīgie pielikumi. Kopumā tas liecina, ka lietotājiem jābūt ļoti uzmanīgiem, rīkojoties ar e-pastu, un nevajag atvērt aizdomīgas vēstules.»
Ar visu pārskatu par surogātpasta izplatītāju darbību 2011.gada novembrī var iepazīties tīmekļa vietnē www.securelist.com.